Brzeskie parafie zwiększają liczbę mszy. Zdaniem Episkopatu to dobry sposób na ograniczenie zagrożenia koronawirusem

3

Premier Morawiecki ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, należy zamknąć uczelnie, szkoły, przedszkola, instytucje kulturalne i kina, a także odwołać imprezy masowe. Powinniśmy też jak najwięcej pozostawać w domach. Episkopat Polski postanowił zachęcać parafie do zwiększenia ilości mszy. Zdaniem biskupów ograniczy to szanse na zarażenie. Rozpętała się gorąca dyskusja.

Zdaniem Episkopatu, w niedziele powinno odbywać się więcej mszy. Spowoduje to, że ludzie będą gromadzić się na nich mniej tłumnie. Ponadto zaleca się zajmowanie miejsc w odległości nie mniejszej niż metr od innych wiernych. Znak pokoju ma być przekazywany skinieniem głowy.

Dopuszczalne jest także, żeby komunię otrzymywać do rąk. Ponadto wierni proszeni są o dostosowanie się do wytycznych odpowiednich służb i instytucji państwowych.
Za tydzień rozpoczyna się trzydniowa pielgrzymka młodzieży na Górze Św. Anny. Duszpasterze informują młodzież oraz rodziny, że nie zostanie ona odwołana. 
 
„W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Minister Szumowski, zapytany na konferencji prasowej, czy zamknięte zostaną także kościoły, odpowiedział, że – nie ma potrzeby i zaznaczył, że w związku z dynamicznym rozwojem sytuacja jest monitorowana, ale zwiększenie liczny mszy, o czym zdecydował episkopat, jest  „zasadne i sensowne”. Ułatwi bowiem zachowanie bezpiecznego dystansu 1 metra między wiernymi. Dopiero później nadmienił, że dobrze by było, aby osoby starsze korzystały z niedzielnych mszy za pośrednictwem mediów.

Zdaniem Episkopatu, w niedziele powinno odbywać się więcej mszy

Dla porównania we Włoszech, kraju najmocniej w Europie dotkniętym epidemią koronawirusa, zdecydowano o zamknięciu kościołów i odwołaniu wszelkich uroczystości religijnych, łącznie z pogrzebami. Papież Franciszek dołączył do tej akcji – Watykan został zamknięty dla wiernych, a ludziom zaleca się oglądanie mszy w telewizji. 

Krytycy decyzji Episkopatu podkreślają, że wierni to w dużej mierze osoby starsze, a więc najbardziej narażone na skutki zarażenia koronawirusem. Dodatkowo wytykają, że zachowanie takiej odległości, a nawet większej nie gwarantuje bezpieczeństwa. Ponadto wirus pozostanie w świątyniach po wyjściu wiernych i nikt nie jest w stanie zagwarantować, że kolejni uczestnicy mszy nie trafią na skażony obszar. Wykazują też, że episkopat nie wspomina o odkażaniu w kościołach.

Brzeskie parafie zwiększają liczbę mszy

Jeśli chodzi o brzeskie parafie, to na apel Episkopatu już odpowiedziała parafia kościoła pw. św. Mikołaja w Brzegu.

W odpowiedzi na prośbę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w najbliższą niedziele, 15 marca, aby zmniejszyć zagrożenie epidemiologiczne w naszym kościele sprawowane będą dwie dodatkowe Msze Św. o godz. 16:00 przed Gorzkimi Żalami oraz o godz. 18:30. Prosimy o wybranie także tych godzin Mszy Św., siadanie możliwie w odstępie jednego metra, przekazywanie znaku pokoju przez skłon głowy oraz zachowanie zasad higieny podawanych przez odpowiednie służby. –Facebook

Brzeskie parafie zwiększają liczbę mszy
Pod postem na fanpagu parafii na Facebooku odbywała się gorąca dyskusja. Zrobiła się na tyle ostra, że administratorzy postanowili kasować część komentarzy.

Jak widać, obie strony mają swoje argumenty. Jesteśmy ciekawi jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie.