Jest drugi przypadek pacjenta z koronawirusem na Opolszczyźnie

1

Dziś (12.03), na popołudniowej konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu potwierdzono drugi przypadek zachorowania na COVID-19. To znajomy pacjenta, u którego koronawirusa zdiagnozowano wczoraj. Wciąż nie ma oficjalnych wyników pacjentki, która z objawami choroby zgłosiła się wczoraj na brzeski SOR.


Obecnie w województwie Opolskim są zdiagnozowane 2 przypadki koronawirusa. Ponadto 12 innych osób przebywa w szpitalu i czeka na wynik.

60 osób jest w kwarantannie domowej, a 343 mieszkańców regionu pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym służb sanepidu. Tak wyglądają oficjalne statystyki związane z zagrożeniem koronawirusa.

– Ze względu na to, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest najważniejsze, i na tym skupiam całą moją pracę, od dzisiaj będę przeprowadzał jedną konferencję prasową, i to co ja mówię jest informacją sprawdzoną, a to co się dzieje w mediach od samego początku wywołuje panikę. To co się dzieje, nie sprzyja rozważnemu podejmowaniu decyzji – mówił na konferencji wojewoda Adrian Czubak.

Jest drugi przypadek pacjenta z koronawirusem na Opolszczyźnie

Ważną informacją jest również to, że testy opolskich pacjentów z podejrzeniem koronawirusa były do niedawna przeprowadzane we Wrocławiu, co zajmowało więcej czasu na diagnozę. Od poniedziałku specjalistycznym sprzętem dysponuje już opolski sanepid.

– Obecnie trwają testy i rozruch próbny tego urządzenia, ale od jutra będzie już funkcjonowało. Czas oczekiwania na wyniki będzie krótszy. To urządzenie miało być na początku dzierżawione, ale udało się ten sprzęt zakupić i już jest nasz – tłumaczył Adrian Czubak.

Dodajmy, że decyzją wojewody wszystkie szpitale na Opolszczyźnie zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

Jest drugi przypadek pacjenta z koronawirusem, a więc na dwóch oddziałach zakaźnych w Opolu i Nysie zwiększono w nich ilości łóżek z 40 do 400. Dodatkowo, w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu utworzony zostanie oddział zakaźny dla dzieci.

Dodajmy, że na chwilę obecną w całym kraju stwierdzono 51 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym jedna pacjentka w województwie wielkopolskim zmarła.