Zmodernizowana świetlica w Wierzbniku oddana do użytku

0

Zmodernizowana świetlica wiejska w Wierzbniku (gmina Grodków) oddana do użytku. Umowa na jej remont została podpisana w październiku 2018 roku. Całkowity koszt remontu dawnego budynku szkoły, zaadaptowanego na świetlicę wiejską, wynosi 977.324,74 zł, z tego uzyskane dofinansowanie z Europejskich Funduszy Rozwoju Obszarów Wiejskich to 499.982,00 zł. Burmistrz Grodkowa zaznacza, że gdyby gmina nie uzyskała tego dofinansowania, to modernizacja tego obiektu najpewniej by nie ruszyła.


Oficjalne otwarcie było planowane już od początku roku, miało się odbyć z udziałem dzieci z miejscowego przedszkola, ale z uwagi na obecną sytuację w kraju zrezygnowano z ich występów. Pojawili się natomiast mieszkańcy Wierzbnika, którzy z zaciekawieniem odwiedzali wyremontowane pomieszczenia, które będą im służyły przez kolejne lata. 

Naszą główną rolą było znalezienie środków na remont i stworzenie dobrych warunków. Będą tutaj mogły spotykać się kobiety ze „Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Grodków”, młodzież, druhowie z OSP, a także będą mogły tu funkcjonować różnego rodzaju organizacje. Chodzi o to, by inwencja mieszkańców spowodowała, aby ten obiekt żył. Nie wyobrażam sobie, gdy wydajemy ciężkie pieniądze, by to miejsce było za chwilę zamknięte. Obok działa przedszkole, które zawsze miało problem z brakiem pomieszczeń o większej powierzchni, gdzie byłaby możliwość organizowania różnego rodzaju uroczystości o randze państwowej czy związanych np. z Dniem babci i dziadka, Mikołajem. Dzisiaj umożliwiamy to najmłodszym mieszkańcom Wierzbnika – powiedział burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz.

Mam nadzieję, że znajdziemy tutaj dobre miejsce, dlatego, że nie mamy w przedszkolu dużej sali. Zorganizowanie większych imprez typu Dzień babci i dziadka czy Dzień Matki było dotychczas utrudnione. Cieszymy się, że świetlica jest już otwarta, bo będziemy mogli w przyszłości z niej korzystać. Byliśmy przygotowani na dzisiejszy występ, który miał być ich pierwszym (przedszkolaków z Wierzbnika – przyp. red.), bo to głównie my będziemy wykorzystywać to miejsce do takich spotkań i szerzenia kultury na wsi – dodaje Brygida Roter, dyrektor przedszkola w Wierzbniku.

Zmodernizowana świetlica w Wierzbniku oddana do użytku

Cieszę się, że ta świetlica została już otwarta. Mieszkańcy, dzieci i młodzież będą mieli miejsce, w którym będą mogli się spotkać. Mam nadzieję, że uda nam się teraz założyć również klub seniora w Wierzbniku. Bardzo zależy mi na rozwoju naszej miejscowości, mamy wymarzone miejsce do różnych spotkań – zaznacza Bogumiła Pawlak, sołtys Wierzbnika i radna gminy Grodków.

Burmistrz zaznaczył również, że gdy sytuacja w kraju zostanie ustabilizowana, to miejscowe przedszkolaki jako pierwsze będą mogły wystąpić w nowej świetlicy w Wierzbniku.