Brzeski „budzik” otwarty. To pierwszy taki oddział w regionie

0

W Brzegu otwarto Pododdział Rehabilitacji Dorosłych w Śpiączce. Klinika „budzik”  będzie jednocześnie rozszerzeniem oddziału rehabilitacji neurologicznej Brzeskiego Centrum Medycznego. Na razie pojawi się sześć łóżek dla pacjentów znajdujących się w stanie śpiączki. Niebawem do lecznicy trafią pierwsi pacjenci.


Ten oddział jest dedykowany dla pacjentów, którzy do tej pory nie mogli znaleźć pomocy w rehabilitacji z najcięższymi urazami czaszkowo-mózgowymi, jak również ostrymi chorobami mózgowia, np. udar mózgu, krwotok śródmózgowy, krwotok podpajęczynówkowy, i inne tego typu urazy. Do tej pory tacy pacjenci znajdowali miejsce w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych, gdzie oczywiście rehabilitacja jest bardzo zredukowana, a to wiąże się z małymi szansami w powrocie do zdrowia – mówi lek. med. Bogdan Nowak, kierownik oddziału rehabilitacji neurologicznej w Brzeskim Centrum Medycznym.

– Takich Ośrodków, które świadczą tego typu leczenie, na terenie Polski są jedynie cztery. Wszystko z uwagi na nowy i ciężki temat braku specjalistów oraz drogiego sprzętu. Jeżeli chodzi o nasz personel, to myślę, że będzie to zespół, który będzie ewoluował. Na początku działalności nie wiemy jak duże będzie zapotrzebowanie, jak wielu pacjentów trafi na nasz oddział. W miarę poszerzania ich liczby, zespół oddziału ulegnie również zwiększeniu – dodaje Kamil Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

– Taki oddział z zapewnionym sprzętem i specjalnie wyszkolonym personelem daje szansę i możliwość w pełni wykorzystania czasu po ostrym incydencie na rehabilitacji. Działając wcześniej, takim ludziom możemy pomóc. Do tej pory w Polsce takich oddziałów nie było, a pierwszy powstał parę lat temu dzięki inicjatywie Ewy Błaszyk. Był to „budzik dla dzieci”. Następnie od dwóch lat NFZ zaczął kontraktować tego typu usługi w Polsce. W regionie województwa opolskiego i dolnośląskiego jesteśmy pierwszym ośrodkiem tego typu – tłumaczy Bogdan Nowak.

Osoby, które będą leczone i poddawane rehabilitacji na nowym oddziale, trafią tutaj m.in. po pobycie na OIOM’ie. Zostanie udzielona im opieka medyczna, która pomoże w powrocie zdrowia. Pacjenci będą poddawani różnym bodźcom, tj. ciepło, zimno, pionizację, dociski, wymuszanie odruchów. Pobudzanie, praca ze specjalistami i monitorowanie przez całą dobę ma pozwolić na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy mózgu.