Żołnierze WOT i podchorążowie oddali 375 litrów krwi

0
fot. materiały prasowe / WOT

Rzecznik prasowy Wojsk Obroty Terytorialnej płk Marek Pietrzak poinformował, że od początku operacji „Odporna Wiosna” już 821 żołnierzy i podchorążych oddało krew. Dzięki terytorialsom zebrano do tej pory 375 litrów, ale każdego dnia pojawia się coraz więcej ochotników.


Płk Pietrzak zwrócił uwagę, że oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze WOT masowo oddają krew, a obok podchorążych uczelni wojskowych, terytorialsi są bardzo silnym wsparciem dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– „Na ten apel (RCKiK – przyp. red.) z ogromnym zaangażowaniem już odpowiedzieli podlegli dowódcy WOT, żołnierze i podchorążowie wszystkich uczelni wojskowych. Akcja honorowego krwiodawstwa rozwija się również we wszystkich brygadach Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy nie mogą przybyć do macierzystych jednostek, a chcą pomóc, masowo udają się do centrów w swoich rodzimych miastach” – poinformował rzecznik WOT.

Płk Pietrzak zaznaczył, że: – „W kolejce do pomocy innym, w najbliższych dniach czeka około tysiąc zdeklarowanych przyszłych krwiodawców. Pozwoli to „wpompować” w system ratowania życia naszych obywateli blisko 500 litrów krwi”.

Warto dodać, że ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze i podchorążowie, którzy jeszcze nie zostali skierowani do innych zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19.

(PAP)