Raport dzienny (25-03) o koronawirusie. 23 zakażonych na Opolszczyźnie, 1031 w kraju

0

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest już 23 zakażonych. W całym kraju liczba zakażonych wynosi już 1031.

Aktualnie w woj. opolskim hospitalizowane z podejrzeniem (bądź stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem) są 32 osoby. Liczba chorych – z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem – wynosi obecnie 23 osób. Nowe potwierdzone przypadki: 1 – powiat głubczycki oraz 1 – powiat prudnicki. Liczba ogółem w województwie opolskim poddanych kwarantannie wynosi 401 osoby. Pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduję się zaś w tej chwili 724 osób. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych – wynosi 3 osoby.

Dla całego kraju liczby te przedstawiają się następująco:
1. liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 1615 os.
2. liczba osób ogółem w kwarantannie wynosi 70 528 os.
3. liczba osób pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 56 930 os.
4. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 138 680 os.
Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.
Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.