45 mln zł dla opolskich szpitali z Regionalnego Programu Operacyjnego

0

Zapadły ostateczne decyzje w sprawie sfinansowania potrzeb szpitali w województwie opolskim ze środków RPO. Już teraz z unijnego dofinansowania jest do podziału 45 mln złotych. Kolejne 13,6 mln zł zostanie przeznaczone na działania w sferze opieki społecznej


– „Jest już zgoda wojewody, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisji Europejskiej na te działania” – mówi marszałek województwa Andrzej Buła i dodaje: 
– „To oznacza m.in., że 19 szpitali z naszego województwa już może przygotowywać się do zakupu środków ochrony osobistej i potrzebnego sprzętu. 45 milionów z funduszy unijnych zabezpieczy te potrzeby na najbliższe trzy miesiące. To m.in. 30 dodatkowych respiratorów, aparatura do monitorowania czynności życiowych, urządzenia do tlenoterapii, niezbędne urządzenia diagnostyczne czy urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i karetek. Ale to także środki ochrony osobistej – rękawice, maski, fartuchy, przyłbice ochronne czy płyny do dezynfekcji.”

Najwięcej środków z tej puli, bo aż 14,7 mln zł, trafi do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. 6,27 mln zł otrzyma Szpital Wojewódzki w Opolu, 5,1 mln zł – Uniwersytecki Szpital Kliniczny, 3,7 mln zł – Szpital Specjalistyczny im. Św. Jadwigi w Opolu (neuropsychiatria), 2,2 mln zł ZOZ w Nysie, 1,9 mln zł szpital w Strzelcach Opolskich, 1,4 mln zł Specjalistyczny Szpital w Branicach, 1,4 mln zł szpital w Krapkowicach, 1,2 mln zł Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, 1,2 mln zł szpital w Oleśnie, 1,1 mln zł Szpital Onkologiczny, ponad 1,5 mln zł szpital w Białej razem ze szpitalem w Prudniku, 790 tys. zł – OCR w Korfantowie, 762 tys. zł – szpital w Głubczycach, 532 tys. zł – szpital w Brzegu, 387 tys. zł – szpital w Namysłowie, 328 tys. zł – szpital w Głuchołazach, 280 tys. zł – szpital w Kluczborku i 91 tys. zł – ZOL w Głuchołazach.

– „Pierwsze potrzeby szpitali i opieki społecznej dotyczące środków ochrony osobistej, które teraz sfinansujemy, to m.in. 5,82 mln sztuk rękawic ochronnych, 900 tys. masek, 324 tys. fartuchów czy 30 500 przyłbic ochronnych” – wylicza marszałek Andrzej Buła.