Raport dzienny (29-03) o koronawirusie. 43 zakażonych na Opolszczyźnie, 1862 w kraju

0

W swoim codziennym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej służby wojewody opolskiego informują, że aktualnie na Opolszczyźnie jest już 43 zakażonych. W całym kraju liczba zakażonych wynosi już 1862.


– Dzisiaj (29-03) mieliśmy aż 12 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia. Wszystkie osoby pochodzą z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Stan wszystkich 12 pań jest dobry. Żadna z nich nie wymaga hospitalizacji – wszystkie objęte są kwarantanną. 4 z 12 kobiet są w wieku starszym; 8 kobiet w wieku średnim. Powodem zakażenia we wszystkich tych przypadkach była transmisja lokalna – informuje Martyna Kolemba-Gaschka – Rzecznik Prasowy Wojewody Opolskiego.

Liczba ogółem poddanych kwarantannie w województwie opolskim wynosi 377 osób. Pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduję się zaś w tej chwili 513 osób. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród 43 zakażonych wynosi 3 osoby. .

Raport Ministerstwa Zdrowia dla całego kraju :
1. Liczba osób ogółem hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem/ wynosi 1879 os.
2. Liczba osób ogółem w kwarantannie wynosi 100 215 os.
3. Liczba osób pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynosi 52 612 os.
4. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 169 092 os.
5. Liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem 22 os.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.