Zabytki Grodkowa na zdjęciach

0

Większość z nas roztropnie i odpowiedzialnie wykonuje wszelkie polecenia służb dotyczące izolacji i pozostania w domu. My również to zalecamy. Wiemy też, że wiosna to czas różnego rodzaju wędrówek – tych dalszych i bliższych, pieszych, rowerowych, itd. Niestety, póki co, tej wiosny w żadną podróż się nie wybierzemy. Nie wybierzemy się osobiście, ale możemy wyruszyć w podróż wirtualną. Często jest tak, że podróżujemy po całym świecie, a nie znamy własnego „podwórka”. Stąd nasza inicjatywa. W okolicy jest wiele pięknych miejscowości, bogatych w zabytki i urokliwe zakątki. Takim miastem jest Grodków, który opisuje i przedstawia w obiektywie nasz redakcyjny kolega Damian Wolak.


Grodków to zabytkowe miasto, którego centrum i śródmieście zachowało średniowieczny charakter. Do dziś w Grodkowie można znaleźć relikty związane z tą epoką, takie jak bramy Lewińska i Ziębicka, mury zamkowe czy charakterystyczna średniowieczna zabudowa ulic. Ponadto w mieście znajduje się wiele ciekawych budowli, które pochodzą przede wszystkim z przełomu XIX i XX wieku.

Do takich budynków zalicza się centralnie umieszczona budowla ratusza wraz z zachowanymi niektórymi kamienicami w ścisłym centrum miasta. Najbardziej znana to tzw. „Piast”, czyli kamienica o średniowiecznych i renesansowych piwnicach, przebudowana w baroku (wciąż wymagająca kapitalnego remontu). Inną z kamienic jest budowla z 1886 r., znajdująca się tuż na początku ul. Sienkiewicza.

Obok placu targowego znajdują się dawne budynki garnizonowe kawalerii. Garnizon został zlikwidowany po pierwszej wojnie światowej. Potem znajdowały się w nich instytucje publiczne, natomiast po II wojnie światowej magazyn na zboże, a na placu znalazło się nawet boisko do piłki nożnej. Obecnie budynki znajdują się w prywatnych rękach, ich stan straszy i zapewne grozi zawaleniem. W pobliżu znajduje się również kilka ciekawych kamienic i budynek obecnego urzędu miejskiego (przed 1945 r. urząd Landkreis Grottkau).

Na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z ul. Słowackiego i ul. Kasztanową mieści się budynek Poczty Polskiej oraz kolejna ciekawa kamienica. W jej pobliżu znajduje się brama Ziębicka i dawne mury miejskie, które wplatają się w miejski krajobraz. Dalej, przy ul. Kasztanowej znajdziemy kilka ciekawych kamienic i budynków przypominających „pałacyki”. Ponadto przy ul. Kasztanowej mieści się dawny basen poniemiecki, na którym trenowała kadra Australii przed Olimpiadą w Berlinie. Do ciekawszych budynków należy również zabytkowy wiatrak typu holenderskiego, dawniej charakterystyczny dla wielu miejscowości na całym Śląsku.

To tylko niektóre zabytkowe budynki Grodkowa, który posiada w swojej architekturze wiele „perełek”, często niestety zaniedbanych przez czas i ludzi. Pełną galerię z zabytkowymi budynkami miasta Grodków opublikowaliśmy na łamach portalu Brzeg24.pl.