Wrocław zwalnia z podatku wszystkich przedsiębiorców. W Brzegu proszą burmistrza i czekają na decyzję

0
fot. zamknięty punkt usługowy w Brzegu

Sytuacja związana z koronawirusem z pewnością jest problemem zdrowotnym, ale to także, a może nawet przede wszystkim – kłopot gospodarczy. Wiele firm ma zakaz prowadzenia swoich działalności, przedsiębiorcy nie generuje przychodów, niektórzy zaczynają zwalniać pracowników. Rządowe tzw. „tarcze antykryzysowe” wydaja się nieco spóźnione, dlatego z pomocą nadciągają samorządy.


W jaki sposób przedsiębiorcom mogą pomóc burmistrzowie i prezydenci miast? Na przykład obniżyć stawkę za czynsz lokalu należącego do miasta. To jednak jest minimum, bo taka forma pomocy nie dociera do większości lokalnych biznesów. Wyciągnięciem ręki do wszystkich jest umorzenie podatku od nieruchomości, bo taką możliwość wprowadziła rządowa specustawa. W tym kierunku poszedł m.in. Wrocław. Prezydent zaproponował, a wrocławscy radni zgodzili się na takie rozwiązanie na wczorajszej (9.04) sesji.

– „Zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz opłaty prolongacyjnej to kolejne propozycje Wrocławia dla przedsiębiorców. Wcześniej miasto wprowadziło już zwolnienia z opłat w handlu oraz w usługach” – informuje Związek Miast Polskich.

– „Przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia podatku od nieruchomości miesięcznie lub kwartalnie. Chcemy, aby ci, którzy z powodu epidemii nie zarabiają, nie mają przychodów, mogli nie płacić kolejnych rat podatku. Od strony formalnej wygląda to tak, że przedsiębiorca składa proste, nieskomplikowane oświadczenie o braku płynności finansowej, czyli, że nie ma za co zapłacić bieżących zobowiązań i rachunków. To dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Nie klasyfikujemy, czy to jest mała, średnia czy duża firma” – wyjaśnia Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

O taką samą pomoc apelują od kilku tygodni brzescy przedsiębiorcy. Tym bardziej, że kilka miesięcy temu z inicjatywy burmistrza Jerzego Wrębiaka podniesiono w mieście podatek od nieruchomości po maksymalnych stawkach, jakie tylko mogą obowiązywać w Polsce (projekt uchwały Jerzego Wrębiaka poparło wówczas 11 radnych z koalicji PO-PiS-TRZB).

Właściciele brzeskich firm wysłali już do burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej apele i prośby. Wciąż czekają na pozytywne rozstrzygnięcie, jasne zasady umarzania podatku podatku, które pomogą uratować lokalny biznes i wiele miejsc pracy.