Nowe wytyczne dla gastronomii. Nie inaczej w restauracji „Kaprys” w Grodkowie

0

Od poniedziałku 18 maja restauracje ponownie zostały otwarte dla gości. Po blisko dwumiesięcznej przerwie restauratorzy znów mogą serwować swoje specjały wewnątrz budynku, zamiast wydawać je na wynos, jak miało to miejsce na przestrzeni marca, kwietnia i maja. Już przed sytuacją spowodowaną koronawirusem w popularnych restauracjach często trzeba było czekać w kolejce na wolne miejsce. Obecnie w budynkach trzeba zachować bezpieczną odległość, co powoduje, że i miejsc jest mniej.


Odwiedziliśmy jedną z restauracji w Grodkowie, która przed wybuchem pandemii koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami cieszyła się wielką popularnością. Miejscowy „Kaprys” przez wielu mieszkańców Grodkowa i okolic był bardzo „oblegany”, zwłaszcza w weekendy.

W restauracji może przebywać obecnie 38 osób. Od niedzieli do czwartku jesteśmy otwarci w godzinach  12.00 – 22.00, natomiast w piątki i soboty o godzinę dłużej – do 23.00. Przygotowaliśmy miejsca według wytycznych. Jeżeli przyjdzie grupa znajomych, nie rodzina, to nie mogą oni razem usiąść – mówi Janina Kwaśniak Rus, współwłaściciel restauracji „Kaprys” w Grodkowie.

Głównym daniem serwowanym przez restaurację jest pizza, w wielu miejscach ciesząca się dużą popularnością. Serwowane są również obiady domowe. Jak zapewniają właściciele, oferta restauracji nie uległa zmianie, a ceny są takie same, jak przed pandemią.

Wcześniej próbowaliśmy serwować posiłki na wynos, ale musieliśmy z tego zrezygnować, bo zainteresowanie było mniejsze. Pisaliśmy wnioski o otrzymanie pomocy w ramach „tarczy antykryzysowej”, ale jeszcze nic nie otrzymaliśmy. Obecnie skorzystaliśmy z tzw. postojowego i zwolnienia ze składek do ZUS-u – dodaje współwłaścicielka restauracji „Kaprys”.

W restauracji przygotowano 38 miejsc siedzących, a między stolikami jest dwumetrowa przerwa, zgodnie z wytycznymi. Przy wejściu każdy powinien zdezynfekować ręce. Do wolnego stolika klientów powinna doprowadzić obsługa. Te wyłączone z użytkowania muszą być wyraźnie oznaczone. Przy jednym stoliku może usiąść jedynie rodzina lub osoby, które razem mieszkają. W innym przypadku goście powinni usiąść pojedynczo przy różnych stolikach. Na stole nie powinny znajdować się również przyprawy jak pieprz, sól, cukier.

W zalecanych wytycznych kelnerzy i pozostała część obsługi powinni nosić maseczki i rękawiczki (lub zamiennie dla noszenia rękawiczek dezynfekować ręce po każdej wykonanej czynności). Nie ma problemów z korzystaniem z łazienki, obowiązuje jedynie zakaz używania suszarek do suszenia dłoni. Zamiast nich zaleca się używanie ręczników papierowych.