Koła gospodyń wiejskich otrzymają wsparcie finansowe

0
fot. archiwum / Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Popielów 2019

Blisko 150 lat temu, na polskich ziemiach powstało pierwsze koło gospodyń wiejskich. Od tamtej pory nasze panie prowadzą lokalne organizacje, aby pomagać, kształcić, kultywować tradycje i rozwijać przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Organizacje doczekały się w 2018 roku ustawy, która reguluje podstawę prawną ich działalności, a kilka dni temu Sejm niemal jednogłośnie przyjął nowelizację tej ustawy. Dzięki temu koła gospodyń wiejskich otrzymają wsparcie finansowe od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa


– Koła Gospodyń Wiejskich to coś naprawdę wyjątkowego i niepowtarzalnego, to serce i dusza polskiej wsi, to nasza piękna tradycja, która musi przetrwać, którą trzeba pielęgnować i doceniać, bo czym byłaby polska wieś bez pracy tych wspaniałych i dzielnych pań – mówi Wojciech Komarzyński, wicedyrektor Opolskiego Oddziału ARiMR.

W województwie opolskim zarejestrowane są 93 koła gospodyń wiejskich, z czego 4 znajdują się w powiecie brzeskim: w Przylesiu, Kościerzycach, Czepielowicach i Michałowie. Każde z nich otrzyma dofinansowanie w wysokości od 3 do 5 tys. złotych.

– Moim celem jest to, żeby się spotkać ze wszystkimi kołami i poznać ich potrzeby. Chcę także inicjować dobre rozwiązania dla gospodyń wiejskich. Po to weszłam do Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, aby móc realnie wspierać ich działalność. Te środowiska są nasza wielką wartością narodową, i szczerze mówiąc, to nie wiem, czy są na świecie takie grupy, które tak mocno dbają o dziedzictwo obszarów wiejskich, w zakresie kulinarnym, historycznym i przede wszystkim relacji społecznych – mówi poseł Violetta Porowska.

Dodajmy, że oprócz finansowego wsparcia dla KGW, obecnie trwają rządowe prace nad dodatkowym działaniem, m.in. utworzeniem platformy internetowej, która umożliwi KGW sprzedaż np. żywości i rękodzieła.