Bilans koronawirusa w Polsce w środę: 282 przypadki i 23 zgony. 27 842 zakażonych do tej pory

0
koronawirus brzeg24 main
Reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę w ciągu całego dnia o 282 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem; do 85 doszło na Mazowszu, a do 76 na Śląsku. Resort podał też, że zmarły kolejne 23 osoby.  Do tej pory 27 842 osób zostało zakażonych koronawirusem


W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono 108 nowych zakażeń koronawirusem oraz, że zmarło osiem osób. W popołudniowej informacji resort podał, że są 174 nowe zakażenia i 15 zgonów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Łącznie od początku epidemii, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 27 tys. 842 osób. 1206 z nich zmarło.

Najwięcej przypadków zdiagnozowano dotąd w woj. śląskim – 10 tys. 178 i woj. mazowieckim – 4033, a najmniej w woj. lubuskim – 129 i warmińsko-mazurskim – 181.

Nowe przypadki o których informowano w środę rano dotyczyły osób z województw: śląskiego (54), opolskiego (13), małopolskiego (10), świętokrzyskiego (9), pomorskiego (5), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), podlaskiego (3), dolnośląskiego (1) i z lubelskiego (1). Nowe przypadki o których poinformowano po południu, dotyczyły zaś osób z województw: mazowieckiego (85), łódzkiego (38), śląskiego (22), małopolskiego (10), podlaskiego (8), podkarpackiego (5), dolnośląskiego (2), świętokrzyskiego (2), wielkopolskiego (1) i zachodniopomorskiego (1).

MZ poinformowało o zgonach 23 zakażonych osób, w wieku od 59 do 93 lat. Zgony miały miejsce m.in. w Poznaniu, Zgierzu, Starachowicach, Warszawie i Bolesławcu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę w ciągu całego dnia o 282 nowych przypadkach, we wtorek o 400, w poniedziałek o 599, w niedzielę o 575, a w sobotę o 576.

Resort przekazał w środę w ciągu dnia, że na obecność koronawirusa przebadano dotąd ponad 1 mln 7 tys. osób.

Opolszczyzna raport:
1. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem / stwierdzeniem zakażenia nowym koronawirusem wynosi 45 os.

Łącznie od początku epidemii – 615 os.

  1. Liczba osób chorych/potwierdzonych zakażeń koronawirusem ogółem od początku epidemii wynosi 760 os.  

      Liczba osób AKTUALNIE ZAKAŻONYCH – CHORYCH304 os. (od ogólnej liczby zakażonych odejmujemy osoby zmarłe i ozdrowieńców).

  1. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie (zgodnie z decyzją PPIS oraz obowiązkiem kwarantanny „granicznej”) łącznie od początku epidemii wynosi 28568 os.
  2. Liczba osób w województwie opolskim poddanych kwarantannie wyłącznie decyzją PPIS od początku epidemii – 7904 os.
  3. Liczba osób w województwie opolskim pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej obecnie wynosi 293 os.

Łącznie od początku epidemii – 2743 os.

  1. Liczba ozdrowieńców ogółem spośród liczby zakażonych wynosi 407 os.

Ozdrowieńcy  5 nowych przypadków.


Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.
Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Reklama