Boże Ciało i procesje w czasie epidemii. Mimo utrudnień i ograniczeń było bardzo uroczyście (ZDJĘCIA)

0
Procesja Boże Ciało w Brzegu
Reklama

Boże Ciało i procesje z nim związane, były organizowane w wielu parafiach w zmienionej formie. Ze względu na panującą epidemię, zdecydowano się na mniejszą skalę albo na indywidualne obchody w parafiach. Część ludzi została w domach i oglądała telewizyjne transmisje.

Procesja Bożego Ciała to nieodłączna część tego święta, które w Polsce ma bardzo długą tradycję. I co roku gromadzą się na nich tłumy wiernych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Boże Ciało: co to za święto?

Boże Ciało to święto, podczas którego wierni Kościoła katolickiego oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Ta uroczystość liturgiczna ma charakter radosny i dziękczynny. Jest świętem ruchomym, ściśle zależnym od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Święto to najpierw obchodzono w Niemczech, ale już w 1317 roku zostało rozszerzone na cały Kościół.

Procesje i sypanie kwiatów

Właściwie od swojego początku charakterystyczne dla Bożego Ciała są procesje. Pierwsza w Polsce przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, dlatego i w ten czwartek, mimo panującej epidemii, odbyły się procesje Bożego Ciała. Zawsze pojawiają się cztery ołtarze, odświętnie ubrani wierni oraz sypiące na trasie procesji kwiaty dzieci.

Boże Ciało procesja w Brzegu

 

Boże Ciało procesja w Grodkowie

Boże Ciało procesja w Dobrzyniu

Boże Ciało procesja Szydłowice

Reklama