Egzamin ósmoklasisty 2020. Przed uczniami trzy dni zmagań – dzisiaj język polski, jutro matematyka, a w czwartek języki obce

0
egzamin ósmoklasisty
fot. archiwum

Planowo miał być w kwietniu, ale przez epidemię koronawirusa rozpocznie się właśnie dzisiaj (16 czerwca). Punktualnie o 9:00. Ósmoklasiści będą zdawali trzydniowy egzamin końcowy.

Egzamin ósmoklasisty jest testem obowiązkowym, co oznacza że musi do niego przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę.

W 2020 roku zdający przystępuje do trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego (spośród: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego, włoskiego). Może jednak wybrać tylko język, którego uczy się w szkole w ramach zajęć obowiązkowych.

Egzamin trwa trzy dni. We wtorek uczniów czeka egzamin z języka polskiego. W środę z matematyki, a w czwartek na język obcy.

Szkoły muszą zadbać o bezpieczeństwo uczniów. Podstawówki zaopatrzyły się w środki dezynfekujące, jeśli to było konieczne – udostępnić więcej wejść do budynku, a także dodatkowych sal. W proces organizacji i przeprowadzenia egzaminów, zaangażowano także dużo większą ilość nauczycieli, niż byłoby to konieczne w normalnych warunkach.