Brzescy WOPR-owcy obchodzili swoje święto

1
Reklama

Tegoroczny Dzień Ratownika WOPR dla wodniaków z Brzegu, to również okazja do świętowania 45-lecia istnienia brzeskiej jednostki. Uroczystości odbyły się w sobotę (27.08) na miejscowej stanicy.


– Cieszę się, że w czasach pandemii udało się nam zorganizować skromną uroczystość. Jednocześnie dziękuję wszystkim zaproszonym gościom, którzy przybyli na naszą stanicę w Brzegu – mówi Janusz Głowik, prezes WOPR w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W uroczystościach wzięli udział: poseł Violetta Porowska, prezes NFOŚiGW Maciej Stefański, prezes ZW WOPR w Opolu Zbigniew Szorc, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Dariusz Byczkowski, z-ca dyrektora ARiMR w Opolu Wojciech Komarzyński, lokalni samorządowcy, darczyńcy i członkowie WOPR.

Obchody święta WOPR-owców były okazją do wręczenia medali, odznaczeń, wyróżnień, a także awansów. Złote Medale Zasługi Prezesa Zarządu Głównego WOPR w Warszawie otrzymali Janusz Głowik oraz Maciej Stefański (założyciele OP WOPR w Brzegu). Dodatkowo, Janusz Głowik otrzymał za zasługi Błękitną Odznakę. Prezes brzeskiego oddziału WOPR nadał awans na stopień komandora podporucznika Maciejowi Stefańskiemu oraz mianował Piotra Prusaka na funkcję bosmana stanicy OP WOPR w Brzegu.

– Łącznie Zarząd Główny WOPR w Warszawie przyznał 10 medali i odznaczeń, Zarząd Wojewódzki WOPR w Opolu przyznał 5 odznaczeń za zasługi, a ponadto prezes brzeskiego oddziału WOPR w Brzegu odznaczył 12 osób medalem za zasługi. Są to oczywiście darczyńcy i osoby wspierające działalność naszego oddziału powiatowego – mówi Michał Roman, sekretarz WOPR w Brzegu.

Działalność Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest utrzymywana głównie ze składek oraz pomocy darczyńców. Obecnie brzeska jednostka jest w trakcie negocjowania finansowego wsparcia przez samorządy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. W bieżącym roku niezbędną pomoc na zakup paliwa przekazało Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Gmina Skarbimierz.

Warto przypomnieć, że brzeska jednostka WOPR patroluje 35-kilometrowy odcinek Odry. Od wielu lat uczestniczy w akcjach ratowniczych na rzece. Wodniacy cyklicznie organizują na swojej stanicy szkolenia dla uczniów i prowadzą zajęcia profilaktyczne o bezpieczeństwie nad wodą.

Jako ciekawostkę dodajmy, że Dzień Ratowników WOPR sięga historią do 1927 roku. Oficjalnym dniem obchodów jest 29 czerwca. To również Dzień św. Piotra, który uznawany jest za patrona rybaków, sprzedawców ryb, marynarzy, żeglarzy oraz rozbitków morskich.

Reklama