Brzeg na 1262 miejscu w rankingu najbogatszych gmin w Polsce. To rzetelny ranking na podstawie danych GUS i Ministerstwa Finansów

0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak samo jak korzystne sondaże wyborcze, niektórzy włodarze miast i gmin preparują korzystne rankingi swoich miejscowości. Na szczęście funkcjonują również rzetelne zestawienia, których samorządowcy nie mogą zmanipulować poprzez tzw. kreatywną księgowość lub koligacje polityczne. Taki właśnie odzwierciedlający rzeczywistość ranking jest opracowywany od wielu lat i publikowany przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, czy branżowe czasopismo „Forbes”.


Ten rzetelny ranking opiera się o prawdziwe dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów, a nie „bajkowe” ankiety wypełniane przez samych urzędników, wójtów i burmistrzów. Niestety, gmina Brzeg w takim zestawieniu nie wypada zbyt pozytywnie i zajmuje dopiero 1262 miejsce.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Ostatni ranking obrazujący bogactwo gmin został opracowany w ubiegłym roku. Uwzględnia on dochody własne gmin, czyli wpływy z podatków i opłat, udziały w PIT i CIT, a także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa oraz środki unijne. Po przeliczeniu tych dochodów na jednego mieszkańca, od wielu lat najbogatszy w Polsce pozostaje Kleszczów w woj. łódzkim (efektem są wpływy z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrowni Bełchatów). Na podium znalazły się także gminy Świeradów-Zdrój i Rewal.

Jeśli chodzi o Opolszczyznę, to najwyżej notowane w rankingu są gmina Byczyna (12 miejsce), Opole (39 miejsce) oraz gmina Ujazd (173 miejsce). Gmina Brzeg nie wypada w tym rankingu korzystnie, bo uplasowała się na odległej 1262 pozycji, za Skarbimierzem, który w zestawieniu zajął 234 miejsce. Co ciekawe, listę najzamożniejszych i najbiedniejszych gmin zamyka miejscowość z Opolszczyzny – gmina Zawadzkie (2478 miejsce).

Dla porównania sprawdziliśmy taki ranking opublikowany w 2014 roku. Wówczas gmina Brzeg zajmowała 632 miejsce, co oznaczałoby spadek w ostatnich latach o 630 pozycji, z kolei gmina Skarbimierz zajmowała wówczas 59 miejsce i odnotowała od tamtej pory spadek o 175 miejsc.

Reklama