Zakończenie 20. edycji Brzeskiej Ligi Koszykówki

0

To był już 12. triumf zespołu kojarzonego z takimi zawodnikami jak Tomasz Pieszyński, Marcin Kucharski, Krzysztof Pachołek czy Robert Dzikiewicz. Wzmocnieni m.in. weteranem rozgrywek – Ryszardem Dzwonkiem oraz nieco młodszym, ale świetnie spisującym się Markiem Szupieńką koszykarze Allblack przegrali tylko jeden mecz w sezonie – kiedy z powodów kadrowych zagrali w czwórkę.

W finale nie dali już szans Poczcie, dwukrotnie wysoko wygrywając, a zawodnicy Allblack zgarnęli również kilka wyróżnień indywidualnych. Tytuł MVP przypadł po raz siódmy (a trzeci z rzędu) Tomaszowi Pieszyńskiemu, który w decydującym meczu zdobył swój 5-tysięczny punkt w BLK! Najlepszym obrońcą został po raz 10 Krzysztof Pachołek (obaj trafili oczywiście do pierwszej piątki ligi), a ponadto Ryszard Dzwonek znalazł się w drugiej piątce najlepszych zawodników zakończonego sezonu.

Jubileuszowe rozgrywki BLK nie były takie, jakie wymarzyliby sobie fani basketu w Brzegu, ale najważniejsze, że męska koszykówka trwa i dzięki całej grupie młodych zawodników ma perspektywy na przyszłość.

W niedzielę puchar za trzecie miejsce odebrali koszykarze Zespołu Sportowego im. Arka Fedorowicza. Prym w tej drużynie wiedzie Maciej Głowacki (najlepszy strzelec ligi i gracz pierwszej piątki), najwięcej zbiórek miał w BLK Igor Wolf (również pierwsza piątka), a w drugiej piątce znalazło się miejsce dla Arka Fedorowicza. Najważniejsze jednak, że obok tych trzech liderów świetne występy zaliczało kilku nastolatków trenujących w Stali Brzeg. Juniorzy ze Stali znaleźli się także w dwóch innych zespołach i jest nadzieja, że koszykarzy w Brzegu znów zacznie przybywać.

1. Allblack

2. Poczta Polska

3. Zespół Sportowy im. Arka Fedorowicza

4. KS Pawłów

5. Grabarze

MVP: Tomasz Pieszyński

Pierwsza piątka: Tomasz Pieszyński, Krzysztof Pachołek (Allblack), Maciej Głowacki, Igor Wolf (ZS im.A.Fedorowicza), Łukasz Marciniak (Poczta)

Druga piątka: Krzysztof Kalinowski (Poczta), Arkadiusz Fedorowicz (ZS), Grzegorz Jarosławski (KS Pawłów), Bartosz Wańczyk (Grabarz), Ryszard Dzwonek (Allblack)

Debiutant sezonu: Daniel Liana (Poczta)

Pełne wyniki zakończonego sezonu można znaleźć tutaj

Podziękowania

Ponieważ była to 20. edycja BLK, więc organizatorzy postanowili uhonorować osoby, które przyczyniły się do zainicjowania rozgrywek i ich sukcesy w ciągu dwóch dekad. Podziękowania i pamiątkowe wpinki trafiły do następujących osób:– Adam Adamczyk – uczestnik 18 sezonów, 10 razy na podium, organizator rozgrywek,

– Mariusz Andruchowicz – sędzia w 19 edycjach rozgrywek, współorganizator I edycji,

– Robert Dzikiewicz – 17 sezonów, w tym 12 tytułów mistrzowskich,

– Ryszard Dzwonek – wieloletni organizator rozgrywek, zawodnik z największą liczbą meczów (278)

– Grzegorz Jarosławski – uczestnik wszystkich sezonów, 14 razy na podium,

– Krzysztof Kulwicki – pomysłodawca BLK, jako dyrektor MOSiR-u wspiera ligą od 20 sezonów,

– Grzegorz Łyczkowski – 16 sezonów i trzy razy w pierwszej piątce ligi,

– Łukasz Marciniak – drugi pod względem liczby meczów (274) i zdobytych punktów (4120),

– Paweł Ogrodnik – 15 sezonów, 7 razy na podium, organizator ligi,

– Krzysztof Pachołek – 17 razy na podium, w tym 13 tytułów, 10 razy wybierany najlepszym obrońcą,

– Tomasz Pieszyński – 12-krotny MVP, uczestnik wszystkich sezonów, rekordzista w zdobytych punktach (5005),

– Andrzej Rolski – 17 sezonów i 10 razy na podium,

– Henryk Rosłan – przez wiele sezonów sędzia BLK,

– Marek Soroka – 15 sezonów, 12 razy na podium, mistrz w pierwszych trzech edycjach lig,

– Maciej Stępień – trzeci najlepszy strzelec w historii, 16 sezonów gry i 15 razy na podium,

– Dawid Turkowski – 18 sezonów, rekordzista pod względem liczby „trójek” (673).

Statystyki 20 sezonów

Mistrzowie BLK i zdobywcy MVP:

2001 Piomar – Jacek Pociecha (Piomar)

2001/02 Piomar – Jacek Pociecha (Piomar)

2002/03 Piomar – Maciej Stępień (Zalcman)

2003/04 Orbiliusz* BC – Piotr Rosiński (Piomar)

2004/05 Orbiliusz BC – Marcin Kucharski (Orbiliusz)

2005/06 Piomar – Marcin Kucharski (Orbiliusz)

2006/07 Gniotpol Basket Team* – Maciej Stępień (Piomar)

2007/08 Gniotpol Basket Team – Marcin Kucharski (Gniotpol)

2008/09 Gniotpol Basket Team – Marcin Kucharski (Gniotpol)

2009/10 Gniotpol Basket Team – Paweł Pacuła (QRB)

2010/11 KingKomputery.pl – Tomasz Pieszyński (Gniotpol)

2011/12 Allblack* – Marcin Kucharski (Allblack)

2012/13 Allblack – Tomasz Pieszyński (Allblack)

2013/14 KS Pawłów – Tomasz Pieszyński (Pawłów)

2014/15 Duli – Tomasz Pieszyński (Allblack)

2015/16 Allblack – Michał Kucharski (Meson)

2016/17 Allblack – Maciej Stępień (Grabarze)

2017/18 KS Pawłów – Tomasz Pieszyński (Allblack)

2018/19 Allblack – Tomasz Pieszyński (Allblack)

2019/20 Allblack – Tomasz Pieszyński (Allblack)

* Allblack grał wcześniej pod nazwami Gniotpol i Orbiliusz.

Największa liczba meczy:

1. Ryszard Dzwonek 278

2. Łukasz Marciniak 274

3. Tomasz Pieszyński 255

4. Grzegorz Jarosławski  254

5. Adam Adamczyk  247

6. Robert Dzikiewicz  241

. Krzysztof Pachołek  241

8. Bartosz Wańczyk  230

9. Dawid Turkowski  225

10. Marek Soroka 222

Największa liczba punktów:

1. Tomasz Pieszyński 5005

2. Łukasz Marciniak 4120

3. Maciej Stępień 3938

4. Adam Adamczyk 3729

5. Grzegorz Jarosławski 3700

6. Bartosz Wańczyk 3282

7. Dawid Turkowski 3266

8. Marcin Kucharski 3009

9. Andrzej Rolski 2734

10. Krzysztof Pachołek 2696

Największa średnia punktów na mecz (co najmniej 20 meczów):

1. Maciej Stępień 19,8

2. Tomasz Pieszyński 19,6

3. Piotr Rosiński 19,5

4. Marcin Wilk 17,4

5. Mariusz Gnatowicz 16,9

6. Tomasz Kubiak 16,6

7. Marcin Kucharski 16,6

8. Łukasz Okrzesik 16,2

9. Michał Kucharski 16,0

10. Sławomir Sikora 15,8

Najwięcej „trójek”:

1. Dawid Turkowski 673

2. Maciej Stępień 583

3. Grzegorz Jarosławski 431

4. Łukasz Marciniak 389

5. Dawid Frańczak 333

6. Jakub Konstańciuk 313

7. Krzysztof Pachołek 312

8. Tomasz Kubiak 308

9. Adam Adamczyk 257

10. Piotr Rosiński 251

Najwięcej razy na podium:

1. Tomasz Pieszyński 19

2. Krzysztof Pachołek 17

3. Robert Dzikiewicz 15

4. Maciej Stępień 15

5. Grzegorz Jarosławski 14

6. Marcin Kucharski 13

7. Marek Soroka 12

8. Krzysztof Kołodziejczyk 11

9. Radosław Sosnówka 11

10. Adam Adamczyk 10