Gmina Lewin Brzeski skanalizuje Oldrzyszowice i wyremontuje najstarszy zabytek w mieście

0
fot. Kościół św. Piotra i Pawła w Lewinie Brzeskim

Kompletna kanalizacja sanitarna w Oldrzyszowicach oraz remont kościoła św. Piotra i Pawła w Lewinie Brzeskim – to dwa zadania, które w najbliższym czasie planują zrealizować władze gminy Lewin Brzeski. Wartość tego pierwszego wyniesie ponad 3 mln złotych, z kolei remont najstarszego zabytku w mieście to koszt ok. 900 tys. złotych


– Jesteśmy na liście dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Oldrzyszowice. Wysokość tego dofinansowania wynosi blisko 1,9 mln złotych, z kolei wartość całej inwestycji wyniesie ponad 3 mln złotych. Pozostała kwota, czyli nieco ponad 1 mln zł, będzie pochodziła w budżetu gminy. Zadanie planujemy zrealizować w latach 2022-2023 – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

Dodajmy, że po skanalizowaniu Oldrzyszowic w miejscu prowadzonych prac zostaną odtworzone ulice, co z pewnością poprawi infrastrukturę drogową. Dofinansowanie na budowę kanalizacji sanitarnej pochodzi z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Kolejną inwestycją jaką chcemy zrealizować jest rewitalizacja fary miejskiej kościoła św. Piotra i Pawła. Remont najstarszego zabytku w mieście pozwoli na bezpieczne jego zwiedzanie. W ramach tej inwestycji złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na odbudowę dachu i empor kościoła. Otrzymaliśmy maksymalną kwotę, jaką mogliśmy uzyskać, czyli 300 tys. złotych – wyjaśnia burmistrz Artur Kotara.

Całkowity koszt rewitalizacji zabytku wyniesie ok. 900 tys. złotych. Brakującą sumę (ok. 600 tys. zł) będą mogli zabezpieczyć w budżecie gminy miejscy radni. Najbliższa sesja rady, m.in. w tej sprawie, odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia.