Brzeskie schronisko „Przytul Psisko” przyłączyło się do akcji ratowania psów z Radys

0
fot. Schronisko "Przytul Psisko" w Brzegu

Radysy to mała miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim i do niedawna mało kto wiedział o istnieniu wsi o takiej nazwie. Od kwietnia br., Prokuratura Rejonowa w Olsztynie prowadzi śledztwo w związku ze schroniskiem dla zwierząt – właśnie w Radysach. Miejsce to nazywane jest „psim obozem koncentracyjnym” czy „mordownią”.


To co działo się w Radysach nie łatwo jest opisać cenzuralnymi słowami. Sam fakt, że ludzie zaczęli odnajdywać w schronisku swoje zaginione zwierzęta dopiero po wejściu prokuratury, wskazuje na ogromne nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Zarzutów w kierunku osób prowadzących schronisko jest sporo, ale głównie chodzi o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami. Już w kwietniu br. wszczęte zostało prokuratorskie śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, tj. warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii. W schronisku znaleziono martwe psy, a kilkadziesiąt z nich wymagała natychmiastowego leczenia, bo stan zagrażał ich życiu.

Do Radys zaczęli przyjeżdżać wolontariusze i miłośnicy zwierząt z całej Polski. W akcję pomocową włączyli się także samorządowcy. Warszawa, Toruń, Tychy, czy Kędzierzyn-Koźle, to tylko niektóre miasta, do których przewieziono zwierzęta z Radys. Również do Brzegu trafiło 6 psów z „mordowni”.

– „Gmina Brzeg postanowiła przyłączyć się do pomocy psom, które w tragicznych warunkach przebywały w schronisku w Radysach, gdzie stwierdzono rażące naruszenia i znęcanie się nad zwierzętami. Dlatego pracownicy brzeskiego schroniska oraz wolontariusze zorganizowali wyjazd do Radys, skąd wrócili z sześcioma psami. Z nadzieją na lepsze i szczęśliwe życie do brzesko – schroniskowej rodziny dołączyły: Mieczyk, Cyprysek, Latonia, Astera, Miłka i Szafirek. Psy są w różnym wieku od 1,5 roku do 8 lat, w dobrym stanie zdrowotnym, ale bardzo zalęknione, potrzebują czasu, aby otworzyć się i znów zaufać człowiekowi. Na razie, po kilku dniach pobytu pieski powoli aklimatyzują się w gminnym schronisku” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Brzegu.

Więcej informacji na temat przywiezionych z Radys psiaków można uzyskać bezpośrednio w brzeskim schronisku „Przytul Psisko” >>>TUTAJ<<<.