Dofinansowania lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami Opolszczyzny

0
fot. materiały prasowe

Maciej Stefański, prezes WFOŚiGW w Opolu oraz Bartłomiej Kastelik, nadleśniczy Nadleśnictwa w Brzegu wzięli udział w uroczystym podpisaniu porozumienia o finansowaniu i współpracy w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych lasów województwa opolskiego.


W poniedziałek 20.07.2020 r. na lądowisku śmigłowcowym przy Nadleśnictwie Brynek podpisano umowę dofinansowania lotów patrolowo-gaśniczych pn.: „Przeciwpożarowe zabezpieczenie lasów celem ograniczenia i zapobiegania występowaniu szkód w lasach – patrolowanie lotnicze lasów województwa opolskiego w 2020 roku”.

Umowy zostały podpisane między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach reprezentowaną przez Dyrektora RDLP w Katowicach – Józefa Kubicę, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Katowicach, a także Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, reprezentowanym przez Prezesa Macieja Stefańskiego. Podczas uroczystości odbyła się konferencja prasowa, w której wziął udział Minister Środowiska Michał Woś.

Na lądowisku śmigłowcowym zostały również zaprezentowane możliwości floty jaką dysponują RDLP.
– Zagrożenie suszą jest w naszym regionie z roku na rok coraz większe. Wspólnie z wieloma instytucjami zauważamy ten problem i dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczać lasy przed pożarami, które są właśnie często skutkiem suszy. Działania na rzecz ochrony środowiska, bezpieczeństwa flory i fauny, a przede wszystkim ludzi – to nasze główne cele działania – mówi Maciej Stefański, prezes WFOŚiGW w Opolu.

Zimy są coraz cieplejsze, a lata są bardziej upalne, zaczyna ubywać wody w rzekach i w glebie. Stąd m.in. takie programy jak Moja Woda, które mają spowodować zatrzymanie i wykorzystywanie deszczówki i wód roztopowych. Susza to też olbrzymie zagrożenie pożarowe dla lasów, które jak mówi porzekadło „rosną długo, a płoną szybko”. Dlatego tak ważna jest ciągła obserwacja lasów, ich nadzór, a w razie konieczności szybka reakcja  – komentuje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

– Mieliśmy w tym roku gigantyczny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Gdyby nie zaangażowanie pilotów śmigłowców i samolotów – floty, którą dysponują Lasy Państwowe, gdyby nie szybkie skierowanie tam tych sił, to z pewnością ten pożar nie byłby tak sprawnie ogarnięty – wyjaśniał minister środowiska Michał Woś.

Pilotom biorącym udział w akcji gaszenia tegorocznego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym minister wręczył odznaki za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Opolu dofinansują loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych województwa śląskiego. Kwota dotacji wyniesie ponad 350 tys. zł.