ZUS odmraża rehabilitację leczniczą i ponownie wysyła do sanatoriów. Stawia jednak warunek

0
fot. pfron.org.pl / zdjęcie ilustracyjne

Od 4 sierpnia ZUS ponownie będzie kierował ubezpieczonych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. W pierwszej kolejności na rehabilitację do ponad 80 ośrodków w całym kraju, będą kierowane osoby, którym kończą się świadczenia z ZUS i które mają szansę na odzyskanie zdolności do pracy.


– Osoby skierowane na rehabilitację w systemie stacjonarnym, czyli na całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym dostaną z ZUS zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą oraz specjalną ulotkę. Następnie powinny zadzwonić do wskazanego w zawiadomieniu ośrodka i podać swój aktualny numer telefonu. Ośrodek rehabilitacyjny poinformuje taką osobę o wystawionym zleceniu czyli potrzebie poddania się testowi na koronowirusa i wskaże przy tym adres punktu wymazowego – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Test na COVID-19 jest bezpłatny i należy się mu poddać nie wcześniej niż na 6 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Wynik testu będzie podany przez daną placówkę telefonicznie, a warunkiem wyjazdu do ośrodka rehabilitacyjnego jest negatywny wynik testu. Lista punktów pobrań jest dostępna na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran

– W serwisie internetowym Ministerstwa Zdrowia i NFZ można znaleźć adresy mobilnych punktów pobrań wymazu. W województwie opolskim takie punkty funkcjonują w placówkach medycznych w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach, Głuchołazach, Ozimku, Kup, Namysłowie oraz Głubczycach. Z planowaniem podróży na turnus trzeba poczekać do chwili, gdy ośrodek rehabilitacyjny poinformuje skierowaną osobę o negatywnym wyniku testu – dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy w opolskim ZUS.

ZUS apeluje, by w przypadku rezygnacji z wyjazdu bądź braku możliwości wyjazdu na turnus powiadomić najbliższą placówkę ZUS, a w przypadku zmiany numeru telefonu poinformować o tym ośrodek rehabilitacyjny. Na rehabilitację należy zabrać ze sobą środki ochrony osobistej czyli rękawiczki, maseczki lub przyłbice.