Kącik Konsumenta

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Co to jest Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) ?

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich, obejmująca   całą Unię Europejską, Norwegię i Islandię,  została powołana aby doradzać obywatelom w sprawach ich praw konsumenckich i organizować łatwy dostęp do procedur odszkodowawczych, zwłaszcza w sprawach ponadgranicznych.  a także pomagać konsumentom rozwiązywać sprawy sporne poprzez rozstrzyganie sporów drogą pozasądową, z wykorzystaniem procedur takich jak mediacja czy arbitraż.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

ECK w Polsce

Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce (ECK) zostało powołane do życia w styczniu 2005 roku, na mocy porozumienia Komisji Europejskiej z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).  ECK zajmuje się szerzeniem wiedzy o wspólnym rynku europejskim oraz pomaga w polubownym rozwiązywaniu sporów ponadgranicznych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. ECK współpracuje  z europejskimi i krajowymi organizacjami ochrony konsumentów.  Pełni rolę łącznika  pomiędzy indywidualnymi konsumentami mieszkającymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej,  a różnymi organizacjami i instytucjami rozwiązującymi poszczególne problemy konsumentów. Eksperci z ECK umożliwiają  konsumentom szeroki dostęp do informacji, a także upowszechniają  tematykę konsumencką.

Co to są transakcje transgraniczne ( ponadgraniczne)

Transakcje transgraniczne mogą dotyczyć takich umów jak umowa sprzedaży, zakupów w Internecie, zakupów  w zagranicznych sklepach wysyłkowych, umów  kredytu konsumenckiego itp. Do transakcji ponadgranicznych dochodzi w sytuacji, gdy konsument dokonuje transakcji poza granicami własnego państwa. Transakcje transgraniczne mają zazwyczaj miejsce w wypadkach dokonywania zakupów on-line lub podczas podróży zagranicznych, a także sprzedaży wysyłkowej. Ponadto konsumenci coraz częściej korzystają z usług finansowych oferowanych przez zagranicznych przedsiębiorców,  tj. korzystają z kredytów lub rachunków bieżących oferowanych przez zagraniczne banki. Transakcje takie pociągają za sobą ryzyko wystąpienia roszczeń po stronie konsumenta, wynikających bądź z niezgodności towaru z umową, bądź z niewłaściwej realizacji zobowiązań sprzedawcy (usługodawcy, banku)  Rozwiązywanie spraw i sporów transgranicznych może być w dużym stopniu utrudnione, ponieważ konsumenci nie znają przepisów i procedur obowiązujących w państwie, w którym przedsiębiorca ma siedzibę.  W takim wypadku pomocą służy właśnie Europejskie Centrum Konsumenckie.

Do zadań ECK w  Polsce  nie należy:

Rozpatrywanie sporów pomiędzy przedsiębiorcą a przedsiębiorcą.
Rozpatrywanie spraw pomiędzy polskim konsumentem a polskim przedsiębiorcą.
Rozpatrywanie spraw spoza terytorium Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii.
Adres
Więcej informacji na temat ECK w Polsce na stronie www.konsument.gov.pl , serdecznie polecam.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów
Małgorzata Bogdan

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI