WOPR w Brzegu rozpoczął zapisy na kursy młodszego ratownika oraz sternika motorowodnego

0
fot. WOPR w Brzegu

Mówi się, że ukończenie kursu sternika motorowodnego na brzeskiej stanicy WOPR jest bardziej prestiżowe, niż w wielu innych ośrodkach. Dlaczego? Bo program szkolenia i egzamin odbywają się w pełnym nurcie rzeki, a nie na spokojnych, stojących wodach. Między innymi na taki kurs zapraszają WOPR-owcy z Brzegu.


– 17 sierpnia rozpoczynamy kurs na młodszego ratownika wodnego. Zakończenie będzie 29 sierpnia. Całe szkolenie trwa ok. 20 godzin. Młodszy ratownik jest pierwszym stopniem w ratownictwie wodnym. Podczas kursu instruktor zalicza poszczególne etapy, a po uzyskaniu pewnych sprawności kurs kończy się rozmową kwalifikacyjną – mówi Janusz Głowik, prezes WOPR w Brzegu.

Nieco ciekawsze szkolenie rozpocznie się 4 wrzenia. Chodzi o zdobycie międzynarodowego patentu sternika motorowodnego.

– 4 września startuje kurs na sternika motorowodnego i potrwa do 19 września. Jest to ostatni kurs w tym roku, jeszcze na dotychczasowych przepisach, które w przyszłych latach mogą się zmienić. Egzamin Państwowy Polskiego Związku motorowodnego i Narciarstwa Wodnego kończy się przy udziale dwóch egzaminatorów. Najpierw cześć teoretyczna składająca się z 75 pytań (tolerancja 10 błędów), a później tzw. manewrówka, czyli praktyczne pływanie. Po zaliczeniu otrzymuje się patent międzynarodowy sternika motorowodnego bez ograniczeń mocy silników na wodach śródlądowych, 2 mile od linii brzegowej w porze dziennej – wyjaśnia szef brzeskich WOPR-owców.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod nr 513-954-102 lub bezpośrednio na stanicy WOPR w Brzegu przy ul. Grobli 14.