„Poszukiwacze historii” eksplorują pl. Dworcowy w Brzegu [AKTUALIZACJA – FILM i ZDJĘCIA ZE SCHRONU]

0

Ekipa zapalonych poszukiwaczy i pasjonatów historii, znana z programu dokumentalnego emitowanego na antenie Polsat Play, przyjechała dzisiaj (12.09) do Brzegu w celu odnalezienia schronu w okolicach dworca PKP.


O tym, że pomiędzy peronami dworca PKP a byłym już dworcem PKS znajduje się podziemne przejście, mówiło się od wielu lat. O dawnym schronie w tym miejscu wielokrotnie wspominał m.in. lokalny pasjonat kolejnictwa Waldemar Matkowski, a także członkowie sekcji eksploracyjnej przy Towarzystwie Rozwoju Ziemi Brzeskiej, jednak władze miasta nie były wcześniej zainteresowane „odgrzebaniem” tej historii. Sprawa zbadania tego tematu nabrała rozpędu, kiedy ekipa pracowników natknęła się na elementy schronu sprzed 1945 roku podczas budowy tzw. centrum przesiadkowego.

Dzisiaj do Brzegu przyjechała ekipa telewizyjna wraz z eksploratorami znanymi z programu dokumentalnego „Poszukiwacze historii”. Przy pomocy georadaru sprawdzono znaczną cześć placu Dworcowego, a następnie przystąpiono do prac ziemnych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilkanaście minut po godz. 14 poszukiwacze natrafili na konstrukcję schronu.  

AKTUALIZACJA 

Około godziny 15 poszukiwacze dotarli do schronu. Jak twierdzą eksploratorzy to prawdopodobnie schron przeciwlotniczy o ponad 100 metrowej łącznej długości korytarzy, zachowany w doskonałym stanie.

Gepostet von Krzysztof Grabowiecki am Samstag, 12. September 2020

Gepostet von Krzysztof Grabowiecki am Samstag, 12. September 2020