Powiatowa „droga wyzwań” – List mieszkanki powiatu brzeskiego

0
fot. Czytelniczka / droga powiatowa nr 1552 O

Sieć dróg powiatowych w naszym regionie liczy około 300 km. Do niedawna obsługiwał je Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu. Po niedawnej likwidacji tej jednostki, kompetencje administracyjne przejął nowo utworzony Wydział Dróg Starostwa Powiatowego w Brzegu. Te zmiany mają przynieść powiatowi oszczędności budżetowe, ale wielką niewiadomą pozostaje jakość utrzymania i stan infrastruktury drogowej. W tej sprawie do naszej redakcji zwróciła się mieszkanka regionu, która w swoim liście opisuje jedną z takich dróg. Stan techniczny nawierzchni najlepiej obrazują zdjęcia. Poniżej publikujemy w całości list mieszkanki powiatu brzeskiego oraz stanowisko w tej sprawie Starostwa Powiatowego w Brzegu


„Droga wyzwań
Powiat brzeski graniczy między innymi z województwem dolnośląskim. W gminie Grodków ta granica przebiega np. między wsiami Mikołajowa i Rożnów w pow. strzelińskim. Choć nie ma tam zasieków ani szlabanu, wyraźnie widać, która część jest w naszym, a która w tamtym powiecie.

Po czym to poznać? Ano, po drodze. Niektórzy mieszkańcy naszego powiatu jeżdżą czasem do Rożnowa do rodziny, niektórzy mieszkańcy Rożnowa posyłają swoje dzieci do szkół i przedszkola w naszej gminie, zatem jeżdżą nią szkolne busy. Droga, jej stan to zarazem bezpieczeństwo wielu ludzi. Jest zatem bardzo istotną sprawą w ich życiu.

Tymczasem już na granicy powiatów i województw wita nas potężna dziura, tylko kwiatki posadzić. Tuż za nią, gdzie zaczyna się powiat strzeliński, już jest asfalt. Niegdyś była to droga transportu wiejskiego i została pokryta asfaltową nawierzchnią, która wszakże z biegiem czasu uległa zniszczeniu, bo służyła rolnikom do przejazdu ciężkim sprzętem.

O ile sąsiedni powiat zadbał o naprawę zniszczeń, o tyle nasz uznał chyba, że to droga niczyja. Władze nią nie jeżdżą. Zbliża się jesień, kałuże pokryje woda, nie będzie widać, jak są głębokie. A zimą zamarzną. Jazda samochodem po takiej drodze to prawdziwe wyzwanie!

Trzeba być chyba mistrzem kierownicy, żeby umieć manewrować między dziurami. Który powiat będzie płacił odszkodowania kierowcom za urwane lub zniszczone na tej drodze części pojazdów?! Nie sądzę, żeby firmy ubezpieczeniowe chciały za to odpowiadać.

Mieszkanka dojeżdżająca codziennie tą drogą do pracy”


O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy brzeskie starostwo:

„Wydział Dróg informuje, że remont cząstkowy drogi powiatowej 1552 O z Mikołajowej w kierunku Rożnowa zostanie przeprowadzony w technologii „masą na gorąco”, w ramach bieżącego utrzymania w terminie do końca września br.
Aktualnie trudna sytuacja finansowa Powiatu nie pozwala na kompleksowe rozwiązanie tego problemu i położenie tam nowego dywanika bitumicznego”.