Ile wynosi najniższa i najwyższa emerytura na Opolszczyźnie? Różnica jest kolosalna

0
fot. ZUS

Najniższe świadczenie emerytalne w naszym województwie pobiera kobieta. Miesięcznie otrzymuje… 31 groszy.  Daleko jej do rekordzisty, który każdego miesiąca dostaje 13,6 tys. złotych. To i tak niewiele w porównaniu z najwyższym świadczeniem w Polsce, które obecnie wynosi 34,1 tys. złotych. Jaki jest przepis na wysoką emeryturę?Cudów nie ma, praca i składki
– W Polsce obowiązuje system zdefiniowanej składki. Emerytura jest owocem wkładu pracy, czyli zgromadzonego kapitału na indywidualnym koncie w ZUS. W nowym systemie każdy okres ubezpieczenia daje prawo do emerytury, zależy tylko w jakiej wysokości. Na przykład jeden z najzamożniejszych polskich emerytów składkował przez 61 lat, a wniosek o świadczenie zdecydował się złożyć ponadprzeciętnie późno, bo wieku 81 lat. Najbogatszy emeryt w naszym regionie przepracował i składkował w ZUS nieco ponad 34 lata, a wniosek o wypłatę świadczenia złożył, gdy skończył 70. rok życia – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Im wyższe zarobki, tym wyższe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe odkładane na koncie w ZUS. Ponadto liczy się staż pracy i moment złożenia wniosku o wyliczenie i wypłatę emerytury. Im później tym lepiej. Kapitał na koncie w ZUS jest waloryzowany, a już po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego zmniejsza się ilość miesięcy przez, który jest on dzielony.

Od marca bieżącego roku ustawowa minimalna emerytura, którą wypłaca ZUS to 1200 zł brutto. Niestety od kilku lat rośnie w Polsce liczba osób pobierających świadczenie „niższe od najniższego”. To właśnie segment bardzo niskich emerytur rośnie najszybciej.

31 groszy
– W województwie opolskim najniższe świadczenie wypłacamy kobiecie, która wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe. Jej świadczenie to 31 groszy, a dostaje je od początku tego roku. Jest to jedna z najniższych kwot wypłacanych przez ZUS w całym kraju – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Najwięcej polskich emerytów dostaje świadczenie w przedziale od 1600 zł do 2000 zł brutto. W porównaniu do 2019 r. wzrosła również liczba osób pobierających emerytury w wysokości do 500 zł. Są to oczywiście osoby, w stosunku do których nie ma zastosowania gwarancja wysokości najniższego świadczenia, tj. które nie mają stażu – 20 lat w przypadku kobiet, 25 lat w przypadku – mężczyzn. Z drugiej strony rośnie systematycznie liczba osób pobierających emerytury w wysokości powyżej 7 tys. zł.