Most nad zalewem Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim będzie przebudowany

0
fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu

To długo wyczekiwana inwestycja drogowa, którą sfinansują nie tylko samorządy. Podobnie jak do opracowania dokumentacji, swój udział finansowy do remontu wniesie prywatna spółka Górażdże Kruszywa. Wartość całej inwestycji to ok. 7 mln złotych.


Ze względu na zły stan techniczny mostu w ciągi drogi powiatowej nr 1508 O, ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo. Dwa lata temu Gmina Lewin Brzeski i Starostwo Powiatowe w Brzegu sfinansowały dokumentację techniczną. Już na tamtym etapie producent kruszywa naturalnego Górażdże dołożył 50 tys. złotych. Także teraz, przebudowę wesprze kwotą 250 tys. złotych.

Szacunkowa wartość prac wynosiła 8,4 mln złotych, ale po przetargu okazało się, że zadanie zostanie zrealizowane za 7 mln złotych.

– Całe zadanie zamyka się w kwocie 7 mln złotych, a inwestycja zostanie sfinansowana z kilku źródeł. Nie mniej niż 50% będzie pochodziło z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, jednak ten udział procentowy może być większy. Jeszcze przed przetargiem wsparcie od pana wojewody miało wynieść 50% wartości szacunkowej, czyli 4,2 mln. Po przetargu okazało się, że koszty będą mniejsze, jednak pan starosta zwrócił się do pana wojewody, aby utrzymał kwotę dofinansowania, zwiększając udział procentowy – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

Fundusz Dróg Samorządowych przewiduje taką możliwość i jeśli decyzja będzie pozytywna, wówczas brakująca kwota wyniesie 2,8 mln zł. Górażdże Kruszywa zadeklarowały wsparcie na poziomie 250 tys. złotych, a więc Starostwo i Lewin Brzeski dołożą ze swoich budżetów po około 1,3 mln. W przypadku, kiedy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniesie 50% z 7 mln złotych, wówczas oba samorządy będą musiały dołożyć nieco więcej.

– Gmina Lewin Brzeski posiada bon inwestycyjny w wysokości 900 tys. złotych i na najbliższej sesji Rady Miejskiej będziemy chcieli prosić o zgodę, aby całość przeznaczyć na przebudowę mostu. Brakującą różnicę naszego udziału zabezpieczymy w przyszłorocznym budżecie – wyjaśnia Artur Kotara.

Dodajmy, że spółka Górażdże Kruszywa prowadzi obecnie na terenie Lewina Brzeskiego kopalnię surowców mineralnych, jednak eksploatacja na żwirowni powoli dobiega końca. To nie oznacza, że producent kruszyw całkiem zakończy wydobycie w gminie Lewin Brzeski. Nowa kopalnia może ruszyć od 2022 roku w okolicy miejscowości Stroszowice.