Wojewoda Opolski ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla kilku powiatów, w tym brzeskiego

0

Poziom wody w Odrze cały czas rośnie, a synoptycy wydają kolejne ostrzeżenia o ciągłych opadach deszczu. Sytuacja hydrologiczna nie wygląda najlepiej, w powiecie prudnickim i nyskim wystąpiły już lokalne podtopienia. Wojewoda Opolski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, opolskiego, brzeskiego, nyskiego, m. Opola oraz gmin Gorzów Śląski, Praszka.


– „W związku ze wzrostem stanów wód w rzekach Opawa, Odra, Bierawka, Osobłoga, Mała Panew, Ścinawa Niemodlińska, Biała Głuchołaska, Prosna oraz niekorzystną prognozą hydrologiczną zarządza się, co następuje: Ogłasza się alarm przeciwpowodziowy od godziny 10:00 dnia 14 października 2020 r. do odwołania, dla powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, opolskiego, brzeskiego, nyskiego, m. Opola oraz gmin Gorzów Śląski, Praszka. Na terenach, o których mowa należy w szczególności: poinformować mieszkańców o alarmie przeciwpowodziowym; monitorować poziom wód w rzekach; utrzymywać siły i środki w gotowości do udziału w akcji przeciwpowodziowej; monitorować stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych we współpracy z zarządcami tych obiektów; monitorować stan przygotowań do ewakuacji ludzi i inwentarza na najbardziej zagrożonych terenach oraz według potrzeb zarządzić ewakuację i koordynować jej przebieg; monitorować i koordynować przebieg pozostałych, podjętych działań ratowniczych” – czytamy w zarządzeniu Wojewody Opolskiego.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie ze służbami powiatowymi. Meldunki będą przekazywane na bieżąco.

Przypomnijmy, że w nocy z wtorku na środę (13-14.10) poziom odry w Brzegu przekroczył stan ostrzegawczy (460 cm). Obecnie (godz. 10:30) wodowskaz na brzeskiej marinie pokazuje 476 cm, z kolei na ujściu Nysy Kłodzkiej w Skorogoszczy 527 cm.