W Brzegu protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału ws. aborcji [fotorelacja]

0

W wielu miastach Polski trwają protesty po wczorajszej (22.10) decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Im większe miasta, tym więcej ludzi pojawia się na ulicach. Również w Brzegu zaplanowano na dzisiaj pikietę.


Przypomnijmy, że w czwartek sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli o niezgodności z polską konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To przekreśliło tzw. „kompromis aborcyjny”, który ustanowiono w 1993 roku. Ustawa zezwalała na aborcję w trzech przypadkach: kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. To właśnie ta druga przesłanka została uznana za TK za niezgodną z konstytucją. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

Dzisiaj (23.10), o godzinie 19:00 rozpoczął się protest w Brzegu. Mieszkańcy skrzyknęli się na portalu społecznościowym: „Wczoraj Trybunał Konstytucyjny pogrzebał prawa kobiet i zalegalizował tortury w Polsce. Od wczoraj nasze prawo do wolności, od tortur, nie istnieje. Nie dajmy się oszukać – dobro polskich kobiet nie ma dla nich znaczenia. Ich interesuje tylko władza nad naszymi ciałami. Chodźcie z nami dziś do Rynku pod Ratusz. Chodźcie z nami, by pokazać, że Polki i Polacy nie zgadzają się na torturowanie kobiet i całych rodzin. Pamiętajcie kochani o maseczkach i zachowaniu odpowiedniego dystansu od siebie nawzajem” – czytamy we wpisie inicjatorów akcji.