odpowiedź na kryzys

0
Reklama

Rozmowa z Olgą Banaczkowską – Konsultantem – Sprzedawcą Inwestycji Słoneczna Aleja

Krystian Ławreniuk: W Polsce powoli zaczynamy odczuwać skutki światowego kryzysu. W jaki sposób firma reaguje na to co dzieje się na świecie, czy są z tej okazji jakieś specjalne oferty skierowane do klientów?
Olga Banaczkowska: Tak, mamy trzy bardzo dogodne oferty dla naszych klientów. Skierowana bezpośrednio do klienta, z pośrednictwem banku PKO oraz z pośrednictwem naszego doradcy kredytowego.
K.Ł.: Czy mogłaby Pani pokrótce scharakteryzować każdą z tych ofert?
O.B.: Pierwsza z nich to oferta dla nabywców lokali w inwestycji „Słoneczna Aleja” i jest to kredyt budowlano-hipoteczny „Pewne mieszkanie”. Oprocentowanie zmienne w stosunku rocznym wynosi w przypadku tego kredytu 7,15% jeśli zdecydujemy się na kredyt w złotówkach, 1,81% w CHF, 2,87% w dolarach amerykańskich oraz 4,24% w Euro. Wymagany wkład własny dla kredytu w złotówkach wynosi 20% w przypadku kredytu w innej walucie 30%. Ponadto kredyt ten jest bardzo atrakcyjny z powodu braku prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu, możliwości karencji, czyli odroczenia spłaty kapitału do 24 miesięcy oraz możliwości skorzystania raz w roku z „wakacji” w spłacie kredytu. Warto też pamiętać, że kredyt „Pewne mieszkanie” daje możliwość wielokrotnej zmiany waluty kredytu.
Druga z możliwości to kredyt mieszkaniowy w PKO Bank Polski. Ta opcja przeznaczona jest dla małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko małoletnie; dziecko, bez względu na jego wiek, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny oraz dziecko uczące się, do ukończenia przez nie 25 roku życia.
K.Ł.: Czy wszystkie osoby spełniające powyższe warunki mogą skorzystać z tego kredytu?
O.B.: Osoby te nie mogą być ponadto stroną innej umowy kredytu preferencyjnego, a także nie mogą być właścicielem lub współwłaścicielem domu lub mieszkania. Osobom tym nie może również przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu. Klient może ubiegać się o kredyt jeśli przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania lub jest najemcą mieszkania pod warunkiem, że zobowiąże się do zrzeczenia się prawa do lokalu lub wypowiedzenia członkowstwa w spółdzielni mieszkaniowej, a w przypadku najmu – rozwiązania umowy najmu i opróżnienia mieszkania w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu.
K.Ł.: Do czego może zostać wykorzystany taki kredyt?
O.B.: Kredyt może zostać przeznaczony do zakupu będącego w budowie lub istniejącego domu lub mieszkania; zakupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego; pokrycia kosztów budowy mieszkania lub domu jednorodzinnego, budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej; budowy domu jednorodzinnego; nadbudowy przebudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego a także adaptacji budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Pamiętać jednak trzeba o kilku rzeczach. Powyższe cele nie mogą być łączone, powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75m2, a domu jednorodzinnego 140m2
K.Ł.: Proszę przybliżyć jeszcze fory i sposoby sposób spłaty kredytu?
O.B.: Spłata kredytu następuje w ratach malejących lub równych. Zabezpieczeniem obligatoryjnym kredytu jest hipoteka na finansowanej nieruchomości. Jest to zabezpieczenie docelowe, jednak do czasu uzyskania prawomocnego wpisu hipoteki zabezpieczeniem kredytu może być ubezpieczenie kredytu, weksel, poręczenie lub inne formy akceptowane przez bank. Kredyt przyznawany jest w złotówkach, a bank finansuje do 90% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Spłatę kredytu można rozłożyć nawet na 30 lat.
Reklama