Mieszkańcy Brzegu chcą basen i skatepark. Utworzyli komitet i będą zbierać podpisy pod uchwałą obywatelską

0

Budowę letniego kąpieliska w Brzegu można traktować w kategoriach ponurego żartu, jednak temat ten w przestrzeni publicznej wciąż pozostaje jednym z ważniejszych. Obecne władze miasta „budują” ten basen od 2015 roku, ale ciągle pozostaje on w sferze obietnic. Dlatego grupa mieszkańców miasta postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować specjalną uchwałę w oparciu o tzw. Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą.


– „W poniedziałek (16.11), na biurze podawczym Urzędu Miasta w Brzegu złożyłem dokumenty o powołaniu komitetu inicjatywy uchwałodawczej pn. „Szansa dla młodych – rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w Brzegu”. Celem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej będzie budowa basenu otwartego wraz z infrastrukturą pomocniczą oraz budowa skateparku” – mówi Radosław Majgier, który inicjował także same prace nad przyjęciem uchwały Rady Miejskiej ws. OIU.

Gdzie taki basen i skatepark miałby powstać? Na razie nie wiadomo. Radosław Majgier zapowiada, że najpierw skonsultuje to m.in. z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu oraz biurami projektowymi i firmami, które posiadają kompetencje w zakresie technicznym.

– „Od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych, można często natrafić na różne wpisy, w których ludzie narzekają na brak rozrywek oraz miejsc do aktywnego spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi. Z tych wpisów można wywnioskować, że w naszym mieście brakuje nowych atrakcji, które byłyby skierowane do młodszego pokolenia. Ostatnio na Facebooku można było natrafić na gorącą dyskusję na temat konieczności wybudowania w naszym mieście basenu otwartego. Wielu młodych internautów sygnalizuje także potrzebę wybudowania w Brzegu skateparku z prawdziwego zdarzenia, gdzie młodzież mogłaby rozwijać swoje zainteresowania. Chcę skonsultować z rożnymi środowiskami, gdzie te obiekty mogłyby powstać, jakie są warunki techniczne i możliwości finansowe miasta” – tłumaczy Radosław Majgier.

Warto dodać, że w projekcie budżetu na 2021 rok nie ma zabezpieczonych pieniędzy na budowę basenu, ale pojawiło się 50 tys. złotych na opracowanie dokumentacji budowlanej skateparku, który mógłby powstać na terenie szkoły przy ul. Oławskiej.

Przypomnijmy, czym w ogóle jest Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza. W telegraficznym skrócie oznacza prawo obywateli do zgłaszania własnych uchwał, które będą procedowane przez radnych miejskich. Mieszkańcy zawiązują komitet i zbierają minimum 300 podpisów pod swoim pomysłem. Niestety, nie oznacza to obligatoryjnego zaakceptowania przez radnych, a nawet jeśli taka obywatelska uchwała zostanie przyjęta, to i tak może trafić do burmistrzowskiej „zamrażarki”. No chyba, że będzie zgodna z przekonaniami włodarza i będzie stanowiła dodatkowy glejt do realizacji jego pomysłów.