XVII Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides & Patria” już za nami

0
fot. Klub Wojskowy

W piątek, 20 listopada w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów w Brzegu odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego upamiętniającego ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, wieloletniego kapelana brzeskiej jednostki. W tym roku była wyjątkowa ze względu na obostrzenia i ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa. Wszystko odbywało się on-line.


Do Klubu wpłynęło ponad 70 zgłoszeń z całej Polski. Uczestnicy przesyłali nagrania video, na których recytowali wybrane przez siebie wiersze. Podobnie jak w poprzednich latach podzieleni zostali na kategorie – szkoły podstawowe klasy 1-4, szkoły podstawowe klasy 5-8, szkoły średnie oraz żołnierze. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w pierwszych dwóch kategoriach.

Wykonawców oceniało profesjonalne jury – Dorota Herman, aktorka, instruktor teatralny Brzeskiego Centrum Kultury; Zuzanna Bartczak, – instruktor teatralny, reżyser, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka; ks. ppłk Sławomir Fonfara, kapelan 1 Pułku Saperów w Brzegu. Nagrania uczestników wyświetlane były na ekranie, a jurorzy, zachowując reżim sanitarny, na bieżąco mogli oceniać i komentować nadesłane propozycje. Po wysłuchaniu każdej kategorii przyznane zostały nagrody i wyróżnienia. W kategorii szkół podstawowych klasy I-IV pierwsze miejsce zdobyła Ofelia Stępień-Rutowicz ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu. Dwa drugie miejsca zostały przyznane Jaśminie Kużdżał z PSP nr 1 w Brzegu i Ince Chmieli z PSP nr 8 w Brzegu. Trzecie miejsce zdobyli: Milena Wiącek i Alicja Kłyż, obie z PSP nr 8 w Brzegu, oraz Robert Stefaniak z PSP nr 1 w Brzegu. Wyróżnienia specjalne w tej kategorii zostały przyznane Zuzannie Oborskiej z PSP w Lewinie Brzeskim oraz Annie Krasowskiej i Antoniemu Klichcie z PSP nr 8 w Brzegu.

W kategorii klas V-VIII szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobył Igor Rączkiewicz z PSP w Lewinie Brzeskim. Drugą nagrodę otrzymały Julia Machnik z PSP nr 8 w Brzegu i Zuzanna Kasprzak z PSP nr 1 w Brzegu. Trzecie miejsce otrzymała Emilia Feruś z PSP nr 8 w Brzegu. Wyróżnienia specjalne otrzymali: Miłosz Urbanowski i Kinga Świtoń z PSP nr 8 w Brzegu oraz Julia Owsiak z PSP nr 1 w Brzegu i Zuzanna Habik z Klubu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

W kategorii szkół średnich główną nagrodę zdobyła Julia Świerczok z I L.O. w Oławie. Druga była Natalia Wituszyńska również z I L.O. w Oławie, a trzecie miejsce zdobył Mateusz Kania z Klubu 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie i Martyna Kamińska z Klubu 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Wyróżnienia specjalne otrzymały Zuzanna Tatar z I L.O. w Oławie i Anna Fiałka z II L.O. w Brzegu.
Wśród żołnierzy najlepsza była sierż. pchor. Kamila Wawrzyczek z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, drugie miejsce otrzymali: szer. elew Dawid Urban z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu i szer. Kornelia Lipińska z 1. Pułku Saperów w Brzegu. Trzecią nagrodę otrzymał por. Paweł Romek z 1. Pułku Saperów w Brzegu. Wyróżnienia specjalne dostali: st. szer. Maksym Stafisz z 1. Pułku Saperów w Brzegu, szer. Paulina Dąbkowska z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach i st. szer. Karolina Sałatkiewicz z 1. Pułku Saperów w Brzegu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom, nauczycielom, opiekunom i instruktorom. Dziękujemy jurorom za zaangażowanie, a mecenasom i sponsorom za wsparcie. Za rok mamy nadzieję na spotkanie już w warunkach scenicznych. Pozdrawiamy wszystkich artystów i życzymy wytrwałości i dobrych pomysłów.

R.O.