Koniec listopada to koniec szansy na zwolnienie ze składek. Zostało kilka dni

0

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej. Tylko do końca listopada mogą składać w ZUS wnioski o zwolnienie z opłacania składek w ramach tarczy antykryzysowej 5.0.


ZUS będzie przyjmował wnioski o zwolnienie z opłacania składek (za lipiec, sierpień  i wrzesień) tylko do końca listopada. Jedynym właściwym sposobem jest przesłanie ich za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

– Wnioski z tak zwanej tarczy branżowej przyjmujemy od połowy października, ale ten czas już się kończy. Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien się pospieszyć, bo termin upływa z końcem tego miesiąca. W kilka ostatnich tygodni zwolniliśmy z obowiązku opłacania składek za miesiące wakacyjne ponad 440 płatników z województwa opolskiego, a kwota umorzonych składek sięgnęła 827 tysięcy złotych – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS przypomina, że jednym z głównym warunków jest prowadzenie działalności przed
30 czerwca br. oraz wykazanie 75 proc. spadku przychodów w porównaniu do konkretnego miesiąca z 2019 roku. Ponadto nieodzowne było złożenie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych za miesiące wskazane we wniosku o zwolnienie do końca października.

W przypadku otrzymania decyzji odmawiającej zwolnienia z opłacania składek, można złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Trzeba to jednak zrobić w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.