Muzeum Piastów Śląskich wydało pierwszy numer „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”

0
fot. MPŚl.

Zamkowy periodyk będzie dostępny w wersji elektronicznej i jak zapowiada zespół redakcyjny – każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Mowa o czasopiśmie pt. „Brzeski Rocznik Zamkowy”, który opracowano przy współpracy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.


– „Miło nam poinformować Państwa o ukazaniu się pierwszego numeru „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”. Ten naukowy periodyk jest owocem współpracy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Powstał dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Opolskiego” – czytamy w komunikacie MPŚl.

Treści do zamkowego czasopisma przygotowali uznani historycy, pracownicy naukowi i doktoranci. Są to – w kolejności wyznaczonej spisem treści: Stanisław Sławomir Nicieja, Romuald Nowak, Izabela Kmak-Błaszczuk, Zbigniew Bereszyński, Andrzej Krzysztof Kunert, Mirosław Lenart, Dominik Marcinkowski, Mariusz Sawicki. Ten ostatni, prof. Mariusz Sawicki z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, odegrał kluczową rolę jako redaktor naczelny „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”.

– Dominantą tematyczną jest historia Brzegu i ziemi brzeskiej, ta bliższa i ta dalsza, na przykład historia zamkowego muzeum przedwojenna i powojenna. Ale dominanta owa nie wyklucza ani w przyszłych numerach nie będzie wykluczać innych ciekawych tematów z zakresu szeroko pojętej historii, obejmującej wszelkie formy cywilizacyjnej i kulturowej aktywności człowieka. Sądzimy, że każdy, nawet najwybredniejszy czytelnik, znajdzie dla siebie w tej różnorodności coś wartego jego czasu i uwagi – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Przypomnimy, że zamkowe czasopismo będzie dostępne w wersji elektronicznej. Publikacja będzie dostępna na stronie internetowej piastowskiego muzeum.