Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował nowy ranking bibliotek. Brzeg i Skarbimierz cieszą się z zajętych miejsc

0
fot. GBP w Skarbimierzu

Ponad 2300 ankiet wysłano do bibliotek w całej Polsce, z czego 835 zdecydowało się odpowiedzieć na 26 pytań i wziąć udział w tegorocznym rankingu gazety „Rzeczpospolita”. Zwycięzcą w skali całego kraju okazała się biblioteka w Sianowie (woj. zachodniopomorskie), z kolei na Opolszczyźnie wygrała placówka w Krapkowicach. Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu zajęła w zestawieniu 90. miejsce (trzecie w województwie), z kolei GBP w Skarbimierzu uplasowała się na 198. pozycji w Polsce.


– „Miło nam poinformować naszych Czytelników i Sympatyków, że nasza biblioteka zajęła 90 miejsce w skali kraju i 3 w województwie opolskim w dziesiątej edycji rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej”, którego współorganizatorem jest Instytut Książki. W ocenie punktowej brano pod uwagę m.in. dostępność katalogu online, aktywną obecność biblioteki w internecie i mediach społecznościowych, udostępnianie e-booków, podejmowanie inicjatyw rozwijających czytelnictwo w różnych formach, ze szczególnym naciskiem na te aktywizujące lokalną społeczność i zachęcające do korzystania z szerokiej oferty kulturalnej” – czytamy w komunikacie MBP w Brzegu.

Z pozycji w rankingu cieszy się również Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu:
– „GBP w Skarbimierzu  uklasyfikowała się na 198 miejscu w Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej” wśród 800 placówek bibliotecznych z gmin: wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich bez prawa powiatu (w poprzednich edycjach w rankingu mogły brać udział miasta wyłącznie do 15 tys. mieszkańców). Ranking ma na celu wskazać i opisać gminy, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom. Instytut Książki i Rzeczpospolita po raz kolejny doceniły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Nie udało by się osiągnąć tego bez czytelników, którzy odwiedzają biblioteki są inspiracją dla bibliotekarek” – informuje GBP w Skarbimierzu.

Dodajmy, że metodologia polegała m.in. na ocenie powierzchni biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniono również liczbę godzin otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Punkty były także przyznawane za za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie.