Opolski ZUS wyśle przedsiębiorcom rozliczenie składek za 2020 rok

0

Prawie 52 tys. płatników składek z województwa opolskiego otrzyma informację z podsumowaniem wpłat przekazanych do ZUS w 2020 r. Przedsiębiorcy dowiedzą się jak wyglądały ich rozliczenia z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r


Wiadomość zostanie udostępniona przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych. Opolski ZUS akcję informacyjną rozpocznie jeszcze w tym tygodniu, a przedsiębiorca dowie się z niej, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero.

– Każdy płatnik składek dostanie wiadomość o łącznej kwocie wpłat jakie przekazał w ubiegłym roku na indywidualny numer rachunku składkowego w ZUS. Podamy też, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Przedsiębiorców, którzy spłacają obecnie zadłużenie w systemie ratalnym poinformujemy, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty – informuje Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów.

ZUS przypomina, że niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty.

– Jeżeli przedsiębiorca bądź osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie jest w stanie jednorazowo uregulować zaległości, to może złożyć wniosek o ulgę. O szczegóły może zapytać doradcę do spraw ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty. Można to umawiając się na e-wizytę czyli wideorozmowę lub przez telefon. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na naszej stronie internetowej ZUS – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

ZUS zwraca uwagę, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można było składać od 30 grudnia 2020 r., a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku, czyli już w bieżącym roku. To znaczy, że informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, ponieważ informacja prezentuje stan konta na 31 grudnia 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki do zwolnienia i nie opłacili składek za listopad 2020 r. w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. ZUS uspokaja, że to się zmieni po rozpatrzeniu ich wniosków o zwolnienie. Natomiast, jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, po umorzeniu należności, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie danego przedsiębiorcy na PUE ZUS.