ZDW w Opolu przeznaczy w tym roku blisko 100 mln złotych na drogi wojewódzkie

0
fot. archiwum / DW 462 w Janowie

Drogi wojewódzkie na Opolszczyźnie stanowią znaczną cześć sieci dróg publicznych. Ich łączna długość w naszym regionie wynosi ok. 1 tys. km i jest większa niż sieć dróg krajowych i autostrad. Za wojewódzką infrastrukturę odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, który ogłosił właśnie, że w roku bieżącym zamierza przeznaczyć na swoje drogi blisko 100 mln złotych.


63,5 miliona złotych na inwestycje i 35,5 miliona złotych na wydatki bieżące – to tegoroczne plany ZDW w Opolu. Wydatki bieżące to przede wszystkim remonty nawierzchni, utrzymanie pasów drogowych, odtwarzanie rowów, czy utrzymanie poboczy. Nowością w tym zakresie będzie położenie cienkich warstw uszczelniających na nawierzchniach.

– „Ubiegły rok był rekordowy, ale każdy rok ma swoją specyfikę. W tym pieniędzy europejskich jest coraz mniej, więc z dużą niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcia unijne, żeby móc rozpoczynać kolejne inwestycje. Staramy się także uzupełniać finanse, poszukując innych, nowych źródeł pieniędzy. Nie zwalniamy jednak tempa zaplanowanych prac, bo staramy się, by na drogach wojewódzkich działo się dużo” – mówił podczas konferencji prasowej Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Jak dodawał Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, plan wydatków na ten rok to prawie 100 milionów złotych.
– „63,5 miliona złotych przeznaczyliśmy na inwestycje, a wydatki bieżące to 33,5 miliona złotych. Te ostatnie to m.in. wszelkie remonty nawierzchni, utrzymanie pasów drogowych, odtwarzanie rowów czy utrzymanie poboczy. W tym roku nowością w tych wydatkach będzie położenie cienkich warstw uszczelniających na nawierzchniach. To ważne dla komfortu korzystania z dróg i dalszego utrzymania nawierzchni” – informował dyrektor Horaczuk.

Szymon Ogłaza podkreślał, jak ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami. To istotny sposób uzupełniania luki finansowej, bowiem poszczególne gminy chętnie partycypują w kosztach przebudowy najważniejszych w ich regionie dróg o statucie wojewódzkim.

– „Staramy się zachęcać włodarzy gmin do współudziału w inwestycjach na drogach wojewódzkich, które mają największe znaczenie właśnie dla mieszkańców gmin i ta współpraca w ostatnich latach układa się niemal perfekcyjnie” – podkreślał członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Należy zaznaczyć, że pozyskiwanie wsparcia w samorządach to nie koniec. Rząd od wielu lat realizuje tzw. Fundusz Dróg Samorządowych, a od niedawna można starać się o pieniądze z tego programu również na drogi wojewódzkie, które mają znaczenie dla obronności państwa. Województwu opolskiemu udało się pozyskać z tego funduszu niemal 172 miliony złotych, co pozwoli na przebudowę niemal 23 kilometrów dróg wojewódzkich. Podpisana została już pierwsza umowa na przebudowę DW 462 – to 10 kilometrów dróg od Stobrawy, przez Kopanie, Łosiów aż po Krzyżowice. Wartość tego zadania wyniesie 68 mln zł.

Dodajmy, że drogi wojewódzkie na terenie powiatu brzeskiego stanowią jedną z największych części całej sieci tej infrastruktury drogowej na Opolszczyźnie. W naszym regionie kierowcy na co dzień poruszają się DW nr: 457, 458, 459, 460, 462, 403, 401, 378 i 385