Wolontariusze szykują się do 29. finału WOŚP. W powiecie brzeskim zarejestrowano dwa sztaby

0
fot. archiwum / Sztab WOŚP w Lewinie Brzeskim

W ostatnią niedzielę stycznia (31.01), na ulicach znów spotkamy wolontariuszy spod znaku czerwonego serduszka. Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się bez koncertów i większych wydarzeń towarzyszących, ale nie zabraknie tradycyjnych licytacji. W powiecie brzeskim zarejestrowano dwa sztaby: w Brzegu i Lewinie Brzeskim.


– Wszyscy wiemy jaka jest sytuacja, dlatego w tym roku zabraknie sceny i koncertów, ale przecież cel i tak jest inny. Nasz sztab liczy 85 wolontariuszy i wszyscy są gotowi na kwestowanie z puszkami na ulicach miasta. Planujemy jakąś niespodziankę, która nada WOŚP-owy klimat w mieście, ale na razie nie chcemy zapeszać i powiemy o niej po dograniu szczegółów – mówi Łukasz Mardas, szef brzeskiego sztabu WOŚP.

Warto przypomnieć, że wolontariusze z Brzegu prowadzili już kiedyś zbiórkę pieniędzy bez koncertów i zabaw. W 2017 roku nie zarejestrowano w Brzegu żadnego sztabu, jednak grupa 17 wolontariuszy dołączyła do sztabu w Lewinie Brzeskim i kwestując na ulicach Brzegu zebrała blisko 30 tys. złotych, co wówczas było największą sumą w naszym regionie.

– Wiadomo, że koncerty, gry i zabawy przyciągają ludzi, ale brzeżanie mają pomaganie we krwi i chętnie to robią bez „fajerwerków”. Cieszymy się, że w ogóle możemy przeprowadzić tegoroczną zbiórkę i kolejny raz wesprzeć Polskie szpitale. Szczególnie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie – tłumaczy Anna Głogowska, prezes Fundacji Moc i Siła.

To, że w tym roku będzie nieco skromniej potwierdza także Tadeusz Tadla, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.

– Niestety, ale warunki nie pozwalają na rozłożenie sceny i organizację występów artystycznych, jednak u nas nie zabraknie np. tradycyjnych licytacji. Chcemy przeprowadzić ją on-line przez internet. No i oczywiście oprócz tego nasi wolontariusze wyjdą z puszkami na ulice Lewina, Skorogoszczy i Łosiowa – mówi wieloletni szef sztabu WOŚP w Lewinie Brzeskim.

Dodajmy, że na nieco inne rozwiązanie zdecydowano się w Grodkowie. W tym roku nie powołano tam sztabu, ale nie oznacza to wcale, że grodkowianie nie będą wspierać charytatywnej akcji. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 utworzyła specjalną eSkarbonkę WOŚP, do której już powędrowały pierwsze pieniądze. Wpłaty można dokonywać poprzez stronę internetową https://eskarbonka.wosp.org.pl/fnttmm.