Na terenie dawnych ogrodów działkowych rośnie dzikie wysypisko. Mieszkańcy Brzegu interweniują

0

Wczoraj (25.01), na portalu społecznościowym Facebook został opublikowany krótki film, na którym widać różnego rodzaju odpady. Pani Magdalena wyszła ze swoim psem na spacer i postanowiła zareagować na widok zaśmieconych dawnych ogródków działkowych w pobliżu osiedla Tivoli. Inni mieszkańcy Brzegu dołączyli się do dyskusji, a w efekcie sprawą podrzucanych śmieci zajmą się miejscy strażnicy.


Dzikie wysypisko rośnie kilkanaście metrów od zakończenia ulicy Słonecznej. Kiedyś znajdował się w tym miejscu kompleks ogródków, ale władze miasta przygotowują te tereny do sprzedaży pod zabudowę mieszkaniową.

– To są obrazki z lat 20. XXI wieku, niemalże w czterdziestotysięcznym mieście, gdzie najwyraźniej nie ma pojęcia o gospodarce odpadami i ekologii. Takie rzeczy najwyraźniej nie istnieją. To są widoki jak z głębokich Indii. Ja nie wiem kto odpowiada za sprzątanie, czy to jest problem działkowca, czy miasta, ale na pewno coś jest nie tak – komentuje autorka filmu.

Udaliśmy się w to miejsce, aby sprawdzić skalę zaśmiecenia. Opony, stare meble i gruz – to tylko część frakcji odpadów znajdujących się w tym miejscu.

– Sprawa była już zgłaszana do gminy, ale nie widać żadnego skutku. Działki są likwidowane, bo gmina chce sprzedać te tereny, ale nie ma komu przypilnować tego miejsca. Złomiarze rozkradają jakieś pozostałości, a inni zrobili sobie tutaj śmietnisko – mówi nam napotkana w tym miejscu mieszkanka pobliskiego osiedla Tivoli.

O sprawie powiadomiliśmy straż miejską. Komendant Krzysztof Szary zapewnił nas w rozmowie telefonicznej, że teren zostanie skontrolowany, a odpadami zajmie się zarządca gruntów.

– Część działek jest użytkowana, a po drugiej stronie ogródki są wygaszane. Ta cześć, która będzie przeznaczana do zbycia z Zarządu Nieruchomości Miejskich jest na bieżąco kontrolowana. Jeżeli pojawiły się tam jakieś odpady, to zobligujemy zarządcę terenu do usunięcia. Sprawdzimy cały ten teren i powiadomimy ZNM – mówi nam Krzysztof Szary, komendant SM w Brzegu.