Uwaga! Ważne terminy dla korzystających z „małego ZUS plus”

0
fot. ZUS

Przedsiębiorcy, którzy w 2021 roku korzystają z „małego ZUS plus”, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin ten mija 10 i 15 lutego.


Z tzw. małego ZUS-u korzysta w całej Polsce ponad 341 tys. osób. Od momentu wprowadzenia tej ulgi w życie, w województwie opolskim sięgnęło po to rozwiązanie 12,8 tys. drobnych przedsiębiorców. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. W tym roku przedsiębiorcy spełniający warunki mogli zgłaszać się do „małego ZUS plus” od 1 stycznia do 1 lutego.

– Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tysięcy złotych. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, na przykład tylko przez kilka miesięcy, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Z „małego ZUS plus” można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Co ważne, każdy korzystający z małego ZUS-u w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.