Nowy właściciel, nowa nazwa i oferta. Już 4. marca oficjalne otwarcie Restauracji Browar Brzeg

0

Hotel i lokale gastronomiczne przy ulicy Wrocławskiej w Brzegu mają nowego właściciela. Od kilku tygodni brzeżanie mogą zobaczyć nowe, imponujące logo, a także chwytliwą i ciekawą nazwę – Hotel Browar Brzeg. W miejscu dawnego Baru Strefa mieści się Restauracja Browar Brzeg, która zostanie otwarta w czwartek 4. marca. O plany, menu i ofertę zapytaliśmy nowego właściciela obiektu.

Hotel znajdujący się przy ulicy Wrocławskiej w Brzegu, to największa tego typu placówka w mieście. Od niedawna, zarówno hotel, jak i lokal gastronomiczny ma nową nazwę i koncepcję działania.

Restauracja Browar Brzeg zastąpiła dawny Pub Strefa. Nazwa lokalu, jak i hotelu (Hotel Browar Brzeg i Restauracja Browar Brzeg) wzięła się z tego, że w budynku, w którym znajdują się pokoje hotelowe, uruchomiono mini browar, w którym obecnie są produkowane 2 rodzaje piwa: lager i pils. Niedługo rozpocznie się też produkcja piwa pszenicznego. Mini browar ma wytwarzać cztery tysiące litrów piwa miesięcznie, wyłącznie na potrzeby restauracji. Restauracja będzie czynna codziennie od godziny 12 do 22, a jeszcze w tym tygodniu zaplanowano jej oficjalne otwarcie.

– Lokal otwieramy 4. marca. Restauracja będzie czynna zgodnie z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim w zgodzie z najważniejszym aktem prawnym, czyli konstytucją. W restauracji będzie zachowany reżim sanitarny związany z pandemią. Obowiązywać będzie też zachowanie odpowiednich odległości między osobami korzystającymi z lokalu – wyjaśnia Wiesław Mielczarek właściciel hotelu i restauracji.
– Nasza restauracja będzie miejscem gdzie każdy będzie mógł napić się bardzo dobrego piwa naszej produkcji oraz zjeść pyszne potrawy w przystępnej cenie – zapewniają właściciele restauracji i hotelu Browar Brzeg – Wiesław Mielczarek.

Specjalnością restauracji będzie: golonka pieczona na kapuście z musztardą i chrzanem z dodatkiem grzanek z masłem czosnkowym. Wśród wielu potraw warto wymienić także m.in. burgera browarnika, grillowaną polędwicę wołową w sosie pieprzowym z dodatkiem smażonych cząstek ziemniaków oprószonych ziołami i grillowanymi warzywami, a także makaron tagiatelle z krewetkami z pomidorkami koktajlowymi.

– „Menu restauracji jest komponowane do piwa. Menu i przede wszystkim piwo – to te produkty, którymi chcemy promować naszą ofertę, które są oryginalne i wyróżniają nas na rynku. Oczywiście zapraszamy też osoby, które nie gustują w piwie – na pewno w naszym menu znajdą coś dla siebie.” – podkreśla właściciel.
Rezerwacje stolików przyjmowane są pod nr tel. +48533261111

Hotel zachowa dotychczasowy standard 4 gwiazdkowy. Na piętrze hotelu znajduje się duża sala bankietowa na 180 osób (360 m2). Sala ma możliwość dzielenia na mniejsze. Głównym jej przeznaczeniem będą imprezy okolicznościowe, spotkania biznesowe, wesela, bankiety, komunie, chrzciny, itp. Na takie imprezy właściciele lokalu deklarują indywidualne dopasowanie do klienta.

– Jesteśmy w stanie kompleksowo zająć się danym klientem. W zależności od rodzaju imprezy będziemy umożliwiać zmiany w menu i konsultacje z kucharzem. Jesteśmy w stanie zaspokoić oczekiwania najbardziej wybrednych klientów, łącznie z menu wegetariańskim czy nawet wegańskim – przekonuje właściciel Hotelu Browar Brzeg.