Żłobki i przedszkola zamknięte. Rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

0
źródło: gov.pl
fot. zdjęcie ilustracyjne / gov.pl
Reklama

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 11 kwietnia. Przyczyną jest trudna sytuacja epidemiczna w kraju. Nie zmieniają się zasady i warunki przyznawania świadczenia.


Rodzice i opiekunowie dzieci mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

  • „Podstawą do wypłaty zasiłku jest zamknięcie placówki edukacyjnej lub ograniczenie zakresu jej funkcjonowania. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do puli 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który przysługuje rodzicom na ogólnych zasadach. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia. Ponadto rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego” – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    ZUS nie przyzna świadczenia jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Trzeba je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który ma własną działalność gospodarczą, składa dokument bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
    Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS (www.zus.pl).
Reklama