Będzie nieco cieplej, ale wciąż pochmurnie i deszczowo [prognoza synoptyczna na weekend]

0
Fot. Iwona Wodowska / IMGW-PIB

Stopniowo będzie się ocieplać, jednak do końca weekendu dominować będą chmury i opadu deszczu. Większych przejaśnień można spodziewać się dopiero w niedzielę i kolejnych dniach. Najcieplej będzie na północy, a najchłodniej na południu Polski – informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


Piątek (16 kwiecień) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pod wpływem niżu znad Ukrainy i Białorusi, w wilgotnym powietrzu polarnym morskim, chłodnym na południu i południowym zachodzie i nieco cieplejszym na północnym wschodzie. Na zachodzie i południu kraju zaznaczy się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Ciśnienie bez większych zmian.
Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na obszarze powyżej 600 m n.p.m. przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 3°C do 7°C. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od -5°C do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Wrocław   6°C      Jelenia Góra       5°C
Opole        6°C     Katowice             4°C    

Sobota (17 kwiecień) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska pozostanie pod wpływem niżu, którego ośrodek w nocy będzie się znajdował na pograniczu Ukrainy i Białorusi, a w dzień przemieści się nad Lubelszczyznę i Mazowsze. Nadal napływać będzie wilgotne i dość chłodne powietrze polarne morskie. Niewielkie zmiany ciśnienia.
Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
W dzień zachmurzenie na ogół duże, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr słaby, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.

Wrocław   7°C      Jelenia Góra      4°C    
Opole        8°C     Katowice            6°C    

Niedziela (18 kwiecień) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie na skraju klina wyżu znad Morza Barentsa i północnej Skandynawii, w tej samej polarnej morskiej masie powietrza, na wschodzie nieco cieplejszej a na zachodzie chłodniejszej. Ciśnienie będzie spadać.
Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 13°C. Wiatr przeważnie słaby, wschodni i północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.

Wrocław   11°C      Jelenia Góra       13°C
Opole        10°C     Katowice               9°C