W niedzielę poczujemy wiosnę [prognoza synoptyczna na weekend 7-9 maja]

0
fot. Wioletta Bogaczyk / IMGW-PIB Krosno

Najbliższe dni pod względem pogodowym będą zróżnicowane. Piątek i sobota jeszcze z deszczową i dość pochmurną pogodą oraz niską temperaturą, nieprzekraczającą 14°C. W niedzielę natomiast Polska znajdzie się w ciepłym wycinku rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich, a z południowego zachodu zacznie napływać zdecydowanie cieplejsze powietrze. Prawie w całym kraju będzie słonecznie, a temperatura w wielu miejscach przekroczy 20°C.


Piątek (7. maja), sytuacja baryczna dla Polski
Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu, który znad Niemiec przemieszczać się będzie na północny wschód. Napływa powietrze polarne morskie, cieplejsze na południowym wschodzie, chłodniejsze na północnym zachodzie. Ciśnienie po południu zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, gdzieniegdzie również krupy śnieżnej, a po południu punktowo możliwe burze. Temperatura maksymalna od 9°C na zachodzie do 15°C na wschodzie regionu; w obszarach podgórskich od 7°C do 10°C, a w szczytowych partiach Sudetów spadek temperatury od -1°C rano do -5°C po południu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach około 65 km/h, zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h.

Wrocław   11°C    Jelenia Góra        7°C    Legnica               10°C
Opole        12°CKatowice           15°C    Częstochowa    14°C   

Sobota (8. maja), sytuacja baryczna dla Polski
Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, którego centrum znad południowych Niemiec przemieszczać się będzie w kierunku Bałkanów, początkowo jeszcze na wschodzie zaznaczy się wpływ niżu znad Rosji. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, na wschodzie obszaru okresami duże i tam przelotne opady deszczu Wysoko w górach możliwe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, w szczytowych partiach Sudetów od -5°C do -1°C, wysoko w Beskidach od -2°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Wrocław   14°C      Jelenia Góra       12°C    Legnica              13°C
Opole        13°C     Katowice             11°C    Częstochowa    11°C

Niedziela (9. maja), sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie między wyżem z centrum nad Morzem Czarnym a niżem z ośrodkiem nad Irlandią, w ciepłym wycinku niżowego układu frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu napływać zacznie ciepła masa powietrza znad północnej Afryki. Ciśnienie w nocy wzrośnie, w dzień nieznacznie spadnie.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, w szczytowych partiach Sudetów wzrost temperatury od 6°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 9°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowy.

Wrocław   22°C      Jelenia Góra       21°C    Legnica              21°C
Opole        21°CKatowice            20°C      Częstochowa    19°C

źródło: IMGW