Trwają internetowe konsultacje dla mieszkańców w sprawie budowy obwodnicy Brzegu. GDDKiA udostępniła plan przebiegu trasy

0
fot. wariant 1d nowej obwodnicy Brzegu

Do 25. maja mieszkańcy gmin Brzeg, Lubsza i Skarbimierz mogą zgłaszać swoje wnioski do planów budowy obwodnicy Brzegu. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, udostępnił również plany i mapy przebiegu trasy oraz ulotki informacyjne, w tym związane z procedurą odszkodowawczą dla właścicieli działek przeznaczonych pod budowę nowej drogi.


Wszelkie pliki z dokumentami można pobrać na stronie internetowej https://obwodnicabrzegu.pl/do-pobrania/. Dokumentacja projektowa jest także dostępna w urzędach Gminy Brzeg, Gminy Lubsza i Gminy Skarbimierz. Wypełnione formularze można przesyłać pocztą, faksem lub mailem, do dnia 25.05.2021 r., na adres: MPRB Sp. z o.o. ul. Jana Dekerta 18, 30-703 Kraków, tel. 12 312 18 78, fax. 12 312 18 70, email: biuro@mpmosty.pl.

W ramach tej inwestycji przewidywana jest budowa obwodnicy Brzegu o długości ok. 8,2 km. Trasa w proponowanym wariancie będzie przebiegała przez tereny gminy Skarbimierz oraz gminy Lubsza, a nie gminy Brzeg. Obwodnica będzie miała kilka rond oraz wiaduktów, a najbardziej złożonym technicznie obiektem jest most nad Odrą, który usytuowany zostanie na wysokości Garbowa.

Przypomnijmy, że o realizację tej inwestycji od wielu lat zabiegali były starosta powiatu brzeskiego Maciej Stefański oraz starosta oławski Zdzisław Brezdeń. To właśnie ci samorządowcy odbyli dziesiątki spotkań z parlamentarzystami, którym udało się przekonać władze na szczeblu centralnym. We wrześniu 2018 roku premier Mateusz Morawiecki zadeklarował budowę obwodnicy Brzegu wraz z alternatywną przeprawą mostową, a miesiąc później wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz zatwierdził program inwestycyjny, który uruchomił formalną machinę i umożliwił GDDKiA rozpoczęcie procedury przetargowej na wykonanie tzw. STEŚ-u (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego) oraz Koncepcji Programowej. W kwietniu 2019 r. GDDKiA podpisała umowę na prace projektowe dla wspomnianej dokumentacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami inwestora, to już w sierpniu br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy nowej obwodnicy Brzegu. Będzie to pierwsza, bardzo ważna decyzja administracyjna, od której zależą dalsze losy tej inwestycji.

fot. Opolski Urząd Wojewódzki / Podpisanie umowy na prace projektowe dla obwodnicy Brzegu wraz z przeprawą mostową (15.04.2019 r.)