Policjanci z Brzegu rozmawiali z seniorami o sposobach działania oszustów

0
fot. KPP w Brzegu
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Oszuści cały czas aktywnie działają i wykorzystują różne metody by się wzbogacić. Często ich ofiarami stają się osoby starsze – nasi rodzice i dziadkowie. Od wielu lat znana metoda „na wnuczka” wciąż jest aktualna. Oszuści modyfikują ją i wymyślają coraz nowsze sposoby i historie, w które nie sposób seniorom nie uwierzyć. Zadbajmy o to, by byli świadomi, a ich oszczędności bezpieczne.

  • „Wymyślone historie najczęściej dotyczą najbliższej rodziny: wnuków, dzieci, siostrzeńców, czy bratanków. Wzbudzają w naszych seniorach chęć natychmiastowej pomocy bliskim i wyciągnięcie ich z kłopotów. Sytuacje opisywane przez oszustów często dotyczą np. wypadku samochodowego, w którym ktoś został ciężko ranny, a bliska seniorowi osoba może trafić do więzienia. W rzekomym uniknięciu kary ma pomóc przekazanie pieniędzy” – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.
  • „Do seniorów również dzwonią osoby podszywające się pod policjantów i prokuratorów. Informują, że oszczędności, które zgromadzili w banku są zagrożone atakiem hakerów i aby ich nie stracić namawiają do szybkiego przelania na wskazany rachunek lub natychmiastowej wypłaty środków i przekazanie ich podstawionemu, fałszywemu „kurierowi”. Zdarzają się również sytuacje, w których złodzieje podszywają się pod pracowników administracji. Pukają do drzwi seniorów z informacją o zaistniałej awarii i konieczności jej usunięcia. Wchodzą do domu, odwracają uwagę starszych osób i kradną pieniądze oraz biżuterię” – dodaje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

    W ramach profilaktyki policjanci cały czas podnoszą świadomość seniorów. Dzielnicowi rozmawiają ze swoimi podopiecznymi w rejonie, przestrzegają przed zbytnią ufnością w stosunku do nieznajomych. Odwiedzają seniorów na działkach, spotykają na spacerze lub targowisku, gdzie rozmawiają z nimi.

    Ku przestrodze, jeszcze raz publikujemy kilka scenariuszy oszustw, jakie miały miejsce na terenie powiatu brzeskiego. Jednocześnie kierujemy apel do osób młodych. Poświęćmy chwile swoich rodzicom i dziadkom. Nie pozostawiajmy ich samych, niech wiedzą, że zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości mogą się z nami skontaktować i poradzić. Nieustannie przypominajmy im o różnych scenariuszach oszustów i rozmawiajmy jak się wówczas zachować.

    Marzec 2021 r.
    81-letnia mieszkanka Brzegu odebrała telefon od kobiety, która podała się za jej córkę. Poinformowała ją, że spowodowała wypadek i musi wpłacić wysoką kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Seniorka została również poproszona o dyskrecję i nie informowanie nikogo o tej sprawie. Uwierzyła w przedstawioną historię i kilkanaście minut później przekazała pieniądze mężczyźnie, który zapukał do drzwi. Miał to być rzekomy prokurator, który pomagał w sprawie. W ten sposób poszkodowana straciła ponad 16 000 złotych. Dopiero gdy następnego dnia zadzwoniła do niej prawdziwa córka, seniorka zorientowała się że została oszukana. Zadzwoniła więc na numer alarmowy i poinformowała policjantów o swoich podejrzeniach.

    Kwiecień 2021 r.
    Do mieszkania starszego małżeństwa weszły dwie osoby podające się za pracowników wodociągów. Mężczyzna i kobieta mieli identyfikatory informujące, że są pracownikami wodociągów. Oczywiście były to podrobione, fałszywe plakietki.
    Oszuści poinformowali seniorów, że w ich bloku jest awaria instalacji wodnej. Aby usunąć usterkę poprosili domowników o wypuszczenie wody z pionu. Po wykonaniu tych czynności kobieta i mężczyzna wyszli z mieszkania. Dopiero wówczas seniorzy zorientowali się, że nie byli to pracownicy wodociągów. Wykorzystali ich nieuwagę, przeszukali mieszkanie i ukradli ponad 60 000 złotych.

    Maj 2020 r.
    76-letnia mieszkanka Lewina Brzeskiego odebrała telefon od mężczyzny podszywającego się za policjanta CBŚP. Złodziej przestrzegł ją przed wymyślonymi oszustami, którzy rzekomo chcieli wyłudzić od niej pieniądze. Podszywany policjant wydał seniorce instrukcję postepowania, że oszczędności musi przekazać funkcjonariuszom. Wszystko po to, by nie wpadły w ręce oszustów. Seniorka nie zastanawiając się ani chwili postanowiła przekazać pieniądze. Zaledwie kilka chwil później pod jej blokiem pojawił się rzekomy policjant, któremu przez balkon wyrzuciła 13 000 złotych. Kiedy po całej sytuacji nikt już do niej nie zadzwonił, zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

    Pamiętajmy, że to tylko kilka przykładów z spośród wielu historii, które zdarzyły się w naszym regionie. Często pieniądze, które tracą w ten sposób seniorzy, to ich całe oszczędności życia.
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA