Julian Kastelik z brzeskiego nadleśnictwa otrzymał prestiżowe wyróżnienie – Kordelas Leśnika Polskiego

0
fot. Nadleśnictwo Brzeg

W miniony piątek (18.06), długoletni leśniczy Leśnictwa Nowy Świat (Nadleśnictwo Brzeg) otrzymał najwyższe odznaczenie, jakie jest nadawane w Lasach Państwowych. Julian Kastelik odebrał Kordelas Leśnika Polskiego z rąk Damiana Siebera Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Katowicach. Wyróżnienie jest nadawane za długoletnią służbę i zasługi dla polskich lasów.


Julian Kastelik ukończył Technikum Leśne w Tułowicach w 1974 r. W latach 1974-1976 był pracownikiem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu, w tym odbył zasadniczą służbę wojskową w Brzegu. W dniu 2 listopada 1976 r. został przyjęty do pracy w Nadleśnictwie Brzeg, ówcześnie pod nazwą Karłowice. W dniu 1 stycznia 1977 r. został powołany na leśniczego leśnictwa Nowy Świat. Tę funkcję pełnił do 29 kwietnia br.

  • „W trakcie niemal 45-letniej służby Julian był mentorem wielu pokoleń podleśniczych i stażystów, przekazując im praktyczną wiedzę z zakresu leśnictwa. Z jego ręki „wyszło” wielu leśników, pełniących dzisiaj różne funkcje w Lasach Państwowych. Jego praca już wcześniej była nagrodzona odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” nadawaną przez Marszałka Województwa Opolskiego, a w 2018 roku otrzymał „Złoty Medal za Długoletnią Służbę”, przyznawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – mówi Bartłomiej Kastelik Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg.

    Dodajmy, że wyróżnienie Kordelas Leśnika Polskiego nawiązuje swoją formą do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP. Odznaczenie to nadawane jest osobom wybitnie wyróżniających się swoją postawą i działaniem na rzecz lasów. Wnioski do kapituły odznaczeń składają nadleśniczowie z danych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych lub komisje zakładowe związków zawodowych.