Burze ustąpią na kilka dni. Dynamiczna pogoda wróci pod koniec tygodnia [prognoza synoptyczna 19 – 25 lipca]

0
fot. Izabela Adrian, IMGW-PIB

Synoptycy IMGW prognozują na najbliższe dni wyżową i spokojniejszą pogodę. Nieco chłodniejsza i bardziej stabilna masa powietrza nie będzie sprzyjała gwałtownym zjawiskom. Upały i burze mają wrócić dopiero pod koniec tygodnia.


W poniedziałek w wielu miejscach w kraju pogodnie, ale na północy i południu więcej chmur i miejscami przelotny deszcz. Burze mogą pojawić się jedynie lokalnie na południowym wschodzie kraju i w rejonie Zatoki Gdańskiej. Temperatura od 21°C do 26°C, nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat około 19°C.

We wtorek w wielu miejscach przelotny deszcz, burze możliwe już tylko a na południu Polski. Temperatura maksymalna od 21°C do 25°C, a w rejonach podgórskich Karpat około 18°C.

W środę miejscami pochmurnie z przelotnymi opadami deszczu, a we czwartek więcej słońca. Opady deszczu możliwe będą= jeszcze na południu. Chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego spowoduje, że temperatura maksymalna wyniesie od 21°C do 24°C. Także noce będą chłodniejsze – z temperaturą minimalną od 9°C do 14°C.

Piątek przyniesie stopniowe ocieplenie. Będzie przeważnie pogodnie, a temperatura maksymalna wyniesie 25°C-27°C.

W sobotę zacznie napływać gorące powietrze zwrotnikowe. Na wschodzie będzie pogodnie i ciepło (od 25°C do 28°C). Na zachodzie i południowym zachodzie zaznaczy się front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu, ale temperatura maksymalna sięgnie 30°C.

W niedzielę w całym kraju mogą występować przelotne opady deszczu i burze, także z gradem, ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Prognozowana temperatura wyniesie od 25°C do 30°C. W weekend noce już będą cieplejsze – od 14°C do 18°C.

źródło: IMGW