Rozpoznajesz ten przedmiot? Zgłoś się do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

0

Dział Archeologii Muzeum Piastów Śląskich otrzymał artefakt od wędkarza, który wyłowił ten przedmiot z Odry. Od tamtej pory upłynęło sporo czasu, ale wciąż nie udało się go zidentyfikować. Muzealnicy zwracają się z prośbą o pomoc w określeniu nietypowego obiektu.


Łączna długość artefaktu wynosi około 90 cm. Jest on wykonany z drewna i metalu. Kształtem może przypominać ostrze miecza. Drewniana część jest wąska i rozszerza się ku metalowemu okuciu, które jest przymocowane za pomocą trzech nitów.

– „Ten przedmiot trafił do nas wiosną ubiegłego roku. Wędkarz wyłowił go z Odry i zostawił na portierni naszego muzeum. Oczyściliśmy artefakt i stanęliśmy przed zagadką, której nie możemy rozwiązać do dzisiaj. Konsultowaliśmy to z archeologami z Wrocławia, ale nasi koledzy również nie wiedzą skąd ten przedmiot pochodzi i jaką pełnił funkcję” – mówi Władysław Czyżyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Artefakt oglądali również lokalni historycy, jednak im również nie udało się skojarzyć go ze znanym przedmiotem. Być może jest to jakiś element ozdobny znacznie większego gabarytowo obiektu, ale równie dobrze może to być jakieś narzędzie pracy lub jego cześć.

Jeśli ktoś rozpoznaje przedmiot lub posiada cenne wskazówki mogące go zidentyfikować, proszony jest o kontakt bezpośredni lub telefoniczny z Działem Archeologii pod numer +48 77 401 91 09.

O kontakt z Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu proszony jest także ofiarodawca artefaktu. Informacje o dokładnym miejscu znalezienia mogłyby znacznie ułatwić ustalenie jego pochodzenia.